Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Zeytinyağı yüksek oranda protein, tekli doymamış yağ asitleri, A-C-E vitaminleri, kalsiyum, kükürt, fosfor, klor ve magnezyum içeren besin değeri oldukça yüksek olan; Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen zeytin meyvesinden elde edilen bir yağ türüdür. Günümüzde hemen hemen her mutfakta kendisine yer bulan zeytinyağı, yapılan bilimsel araştırmalar ve atalarımız deneyimleyip kayıt altına aldığı bilgilere göre neredeyse her derde devadır. Dolayısıyla faydaları saymakla bitmez ama gelin belirgin olan ve çok sık karşılaşılan sorunlara karşı zeytin yağının etkilerine birkaç örnek verelim:

Zeytinyağı sağlıklı yağlar sınıfına giren oleik asit sayesinde kanda kolesterol birikimine bağlı olarak damar duvarı kalınlaşması ve damar tıkanıklığına sebep olan LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürürken kanda serbest dolaşan kolesterolü bağlayarak kolesterolün daha faydalı olacağı dokulara taşıyan HDL (iyi kolesterol) seviyesini arttırır. Bu sayede kalp-damar sağlığını koruyarak fonksiyonel işleyişlerini destekler.

Oleik aside vücudun fazla ihtiyacı olduğu için aşırı miktarlarda tüketilmediği müddetçe vücuda alınan yağın tamamına yakını kullanılacağı için zeytinyağı ile kilo almak oldukça zordur. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin yağ ihtiyacını bu şekilde karşılması önerilir.

Yaklaşık 40 çeşit antioksidan içeren zeytinyağı, bu sayede LDL ve VLDL’nin oksidasyon etkisini sınırlandırarak bunlardan kaynaklanacak serbest radikaller oluşumunu önler. Buna ek olarak anti-inflamatuar etkisi de bulunduğundan dolayı bağışıklık sistemini arttırarak mikrop öldürücü ve iltihap söktürücü gibi faydaları sağlar. Ayrıca bu sayede grip, nezle gibi mevsimsel hastalıklar ve kanser türleri ile mücadele eder.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmasının yanın sıra içeriğindeki vitamin, mineral ve kaliteli yağ asitleri sayesinde kemik ve dişlerin güçlenmesini ve çocuklarda beyin gelişiminin desteklenmesini destekler.

Çok iyi bir E vitamini kaynağı olduğundan ve yüksek orada skualen (cildin ana dokusunu oluşturan baz madde) içerdiğinden dolayı cilt sağlığı üzerine bir çok faydası vardır: Cildi nemlendirir, doku bütünlüğü sağlar, cilde doğal ışıltı kazandırır, cildi besler, aşırı kurumayı önler, lekeleri tedavi eder, siyah noktaları temizleyerek yeni oluşumların önüne geçer, egzama gibi cilt problemlerini düzenli kullanımda tedavi eder, cilt tümörlerinin oluşumunu önler…

Bağırsak hareketlerini arttırarak ve bağırsakta yaşayan yararlı bakterilerin bütünlüğünü sağlayarak basur, kabızlık gibi sorunların önüne geçer ve kolon kanseri riskini düşürür. Aynı zamanda antioksidan içeriği sayesinde bağırsaklarda biriken zararlı maddelerin dışkı yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

  • Diyabet hastalığında insülin gibi davranarak kan şekeri seviyelerini dengeler.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Meme kanseri ve kolerektal kansere yakalanma riskini düşürür.
    Emzirme döneminde meme ucu çatlamalarını önler.
  • En önemli fenolik bileşiklerden olan “oleocanthal” bileşeni zeytinyağında bol bulunur. Bu sayede zihinsel sağlığın korunmasını sağlayarak Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu önler. Eğer Alzheimer hastalığı süresince düzenli bir şekilde tüketilirse hastalığın ilerleme hızı yavaşlar.
  • Besleyici ve onarıcı etkisi sayesinde yara ve yanık tedavisinde kullanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git