Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir ?

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir ?
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Zencefil bitkisi tropik veya yarı tropik iklimlerde yetiştirilen bir bitki olup boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Dış görünüş olarak yer elmasına benzemekte olan bir bitki türüdür. Zencefil çayı, genellikle ilaç sektöründe ve diğer tıbbi yöntemlerde oldukça yaygın olarak kullanılan bir üründür.

Zencefil Çayının Hazırlanması

4 bardak zencefil çayının hazırlanması için yaklaşık 4 santim uzunluğundaki bir zencefilin kabuğu temizlenir. Hazırlanan su kaynatılır ve ince ince dilimlenen zencefil suyun içine konulur. Tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte olacak şekilde 15-20 dakika kadar kaynatılır. Sonrasında suda bulunan zencefil dilimlerini süzerek çay içilebilir. Tatlandırmak için tercihe göre limon dilimleri veya bal kullanabilir.

Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları

1.Kalp Hastalıklarını Önlenmesinde Faydalıdır

Dünya üzerinde en çok görülen ölüm nedeni olan kalp hastalıklarının zencefil çayı kullanılarak önlenmesi mümkündür. Zencefil çayı, kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan akışını kolaylaştırır ve kalbin yükünü hafifletir. Bu durum da dolaşım sisteminin rahatlamasını sağladığı için kalp krizi ve inme riskini azaltır.

2.Hazımsızlık Sorunlarını Çözülmesini Sağlar

Zencefil çayı tüketilmesi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi için kullanılan etkili yöntemlerden biri olup sindirimin kolaylaştırılmasını sağlar. Buna ek olarak şişkinlik veya kabız sorunlarının önlenmesi için de faydalıdır.

3.Emilim Bozukluklarını Giderilmesinde Etkilidir

Zencefil çayı, alınan besinlerin daha etkili olarak emiliminin sağlanması için zencefil çayının kullanılması mümkündür. Bu sayede vücuttaki besin eksikliğinin veya sindirim kanallarındaki tıkanıklığın önlenmesini sağlar.

4.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zencefil çayı, tarih öncesi çağlardan bu yana bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Vücudun ısıtılmasında oldukça etkili olan zencefil çayı, toksinlerin parçalanmasını ve atılmasını da hızlandırır. Bunun sonucunda ise vücudun daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar.

5.Mantar Rahatsızlıklarına Karşı Koruyucudur

Zencefil çayı mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun daha güçlü olmasını sağlar. Mantar türlerinin doğal bir antibiyotik olan zencefil çayına karşı direnmesi pek mümkün olmadığından mantarın oluşmasına engel olur. Kullanılmasından itibaren de mevcut mantar rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.

6.Ülserle Karşı Etkili Bir Koruma Sağlar

Zencefil çayının, mide ülserinin tedavi edilmesinde oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar ile anlaşılmıştır.

7.Ağrıların Hafifletilmesini Sağlar

Zencefil çayının bir diğer özelliği de ağrı kesici olmasıdır. İçeriğinde bulunan kapsaisin maddesinin etkisi ile sinir uçlarına doğrudan müdahale edip ağrının hafifletilmesini sağlamaktadır.

8.Kanser Tedavisinde Fayda Sağlar

Zencefil çayı, kanser hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına engel olduğundan kanserli hücrelerin yok edilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu özelliği ile doktorlar tarafından da zencefil çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

9.Şekeri Dengeleyen Bir Özelliğe Sahiptir

Zencefil çayı, şeker hastalarında insülin duyarlılığını arttırır ve şekerin dengelenmesini sağlar. Bu özelliği ile hastaların rahatlamasına katkıda bulunur. Zencefil çayı kullanılmaya başlanması ile diyabetik komplikasyonlarda azalma yaşanmasını da sağlayan bir etkiye sahip olduğundan yüksek şeker problemi yaşayanlara tavsiye edilmektedir.

 • Kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde etkilidir.
 • Hazımsızlık ve gaz problemi gibi sindirim sorunlarının giderilmesinde çok etkilidir.
 • Adet döneminde özellikle ilk günlerde oluşan sancı ve ağrının hafifletilmesinde zencefil çayı çok etkili ve faydalı bir tercihtir.
 • Grip ve nezle gibi hastalık durumlarında zencefil çayı içildiğinde hasta hızlı bir şekilde terleyerek vücudundan toksinleri atar. Ateşi düşer ve daha çabuk iyileşmesi sağlanır.
 • Alerjik reaksiyonların belirtilerini azaltır.
 • Baş dönmesine iyi gelir.
 • Kas ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.
 • Kronikleşmiş ağrıları, düzenli olarak tüketildiğinde azaltıcı etki gösterdiği bilinmektedir.
 • Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. İyileşme sürecini hızlandırır ve tedaviyi kolaylaştırır.
 • Deniz tutması ve araba tutması gibi durumlarda içildiğinde kişiyi rahatlatır.
 • Kanı seyreltir ve kan akışını hızlandırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git