Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ?

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ?
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Zencefil çayı nasıl yapılır ? Zencefil çayı isteğe bağlı olmak koşulu ile iki farklı şekilde hazırlanabilmektedir. Bunlardan ilki taze kök zencefil ile hazırlama iken ikincisi ise toz zencefil ile hazırlamadı. Şimdi ilk olarak taze kök zencefil ile bu çayın nasıl hazırlandığına bir göz atalım.

Eğer ki çayınızı 1 büyük bardak su ile hazırlamak isterseniz yaklaşık 15 ile 20 gram arasında kök zencefil tercih etmeniz yeterli olacaktır. Hazırlama esnasında ise 15 gram kadar taze zencefili iyice yıkayın. Ardından sert olan kabuklarını temizlemeye başlayın ve zencefilleri ya dilimleyin yada tercihe göre rendeleyin. Daha önceden kaynatmış olduğunuz suyun içerisine elde etmiş olduğunuz zencefilleri ekleyin. Şimdi ise çayınızı 10 dakika kadar bir sürede bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu demlenme süresini çok uzatmamanızı öneririz aksi halde çayınızda acı bir tat oluşacaktır. İsterseniz çayınızın içerisine 1 adet limon veya 1 tatlı kaşığı kadar bal koyabilirsiniz.

Eğer ki çayınızı toz zencefil ile hazırlamak isterseniz, Toz zencefil çayını hazırlarken tıpkı kök zencefil gibi hazırlarız. Fakat burada demlenme süresine dikkat etmeliyiz. Çünkü bu çay tipi daha çabuk acı tat haline gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek içinde içerisine bir adet siyah poşet olarak adlandırdığımız çaylardan koymalısınız. Tabi ki isterseniz bu çayı koymadan da tüketebilirsiniz. Tadına bakarak kararı siz verebilirsiniz. (1 büyük bardak kaynak suyun içerisine yarım kaşık zencefil tozu koymak yeterli olacaktır) 5 dakika demlenmesi yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git