Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Doğal Çözümler

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Doğal Çözümler
3 Mart 2018 tarihinde eklendi, 54 kez okundu.

Cilt bakımı konusunda günümüzde oldukça popülerleşen bir kültür söz konusu. Cilt sorunu yaşamayan bireyler bile cildine bakım yapma ihtiyacı hissediyor. Hal böyle olunca kozmetik sektöründe de ürün çeşitliliği bir hayli çoğaldı. Peki hangi cilt yapısına hangi ürün kullanılmalı, bunu nereden anlayacağız? İşin kötüsü pek çok üründe adını dahi bilmediğimiz kimyasallar kullanılıyor ve bu cilt yapısının doğasını daha çok bozuyor. Aslına bakarsanız bu bir endüstri ve her ürün satış üzerine tasarlanmış durumda. Bütün bunlar bir araya gelince artık pek çok insan cilt bakımında bile doğal ürünlere ve doğal yöntemlere yöneldi.

Doğal cilt bakımıyla ilgili pek çok rutin mevcut fakat her insanın dikkat etmesi gereken bir şey var ki aslında cilt yapısının kendini koruması için en önemli faktör; o da gözenekleri sıkılaştırmak. Gözenekler genişledikçe içine bizim gözle göremediğimiz toz ve kir yerleşir. Eğer gerekli temizlik ve bakım yapılmazsa cilt uzun süreçte sivilce, akne, siyah nokta ve çok ileri süreçte yaşlanma belirtileri gösterir. Peki gözenekleri sıkılaştırmak için yapılması gereken ne? Gelin hep birlikte bakalım:

Öncelikli olarak yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere mümkünse soğuk su ile yıkayın. Yıkama işlemine haftada maksimum üç kere olmak üzere bakım-temizlik jelini ekleyebilirsiniz. Özellikle yazın sıcak günlerinde yüzünüzü gece yatmadan önce bir küp buz ile ovarak hem gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilir hem de kan dolaşımını hızlandırarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle geceleri yatarken mevsim ayırt etmeksizin yüzünüzü ve boynunuzu nemlendirmeniz gözeneklerin nemi hapsederek cildin yeniden yapılanmasını sağlayacaktır.

Gözeneklerin bir diğer düşmanı da aşırı güneş ışığı ve solaryumdur. Elbette sık sık solaryuma maruz kalmıyoruz fakat bronzlaşma çabaları gözeneklerin fazlaca açılmasına ve cildin sarkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle güneşe çıkmadan en az 20 dakika evvel cilt yapısına uygun parabensiz bir güneş kreminin kullanılması gözeneklerin genişlememesi için etkili olacaktır. Parabensiz olmasına dikkat edilmesinde yarar vardır çünkü parfüm sanılanın aksine güneşle temas edildiğinde cilt için çok zararlıdır. Yüz ve boyun bölgesinde güneş kremi düzenli olarak uygulanmalıdır.

Gözeneklerin sıkılaşması ve zamanla daha az görülür hale gelmesi için ayrıca kırmızı meyveler, yoğurt ve baldan da yardım alınabilir. Kırmızı meyveler antioksidan kaynağı olmaları nedeniyle cilt için oldukça faydalıdır. Gözenekleri sıkılaştırdıkları gibi ciltte var olan güneş lekesi vb. sorunları da en aza indirecektir. Tek yapmanız gereken mevsiminde olmak şartıyla çilek, kiraz vb. meyveleri yüzünüze oval hareketlerle sürmektir. 15-20 dakika arası bekletip yıkarsanız ilk denemeden farkı göreceksiniz.

Yoğurdu da ister balla karıştırıp ister tek kullanarak maske halinde yüzünüze sürüp yine aynı şekilde 15-20 dakika bekletip yıkayın. Bu işlemleri haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz. Bir de çok bilinen ama az uygulanan bir noktaya değinmek istiyorum. Vücut her şeyden evvel genç ve sağlıklı kalmak için neme ihtiyaç duyar ve bu nem ihtiyacının büyük bölümünü tüketilen su miktarı karşılar. Eğer günlük olarak tüketilen su miktarı vücut-kitle endeksine de bağlı olarak en az 8 bardak değilse dışarıdan yapılan bu ve benzeri destekler bir yere kadar işe yarayacaktır. Tüm bunları uygulamayın demiyorum. Ama bu bahsettiğim yöntemleri uygularken aynı zamanda beslenme ve su tüketiminize özen gösterirseniz yapacağınız bakım yöntemlerinden maksimum sonucu alacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git