Yüz Kızarıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Yüz Kızarıklığı Nedenleri ve Tedavisi
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Yüz kızarıklığı nedenleri ve tedavisi. Yüz kızarıklığı olmasının nedeni genellikle günlük yaşamda kişinin mahcup olması , utanması, kızması, telaşlanması ya da heyecanlanması vs. gibi duygu değişimlerine bağlı olarak vücudun verdiği bir tepki olarak meydana geldiği gözlemleniyor. Yüz kızarmasının bir anda yanma hissiyle gelip sonrasında gitmesi normal kabul edilebilir bir durumdur. Adrenalin hormonu duygu değişimine bağlı olarak salgılanır ve vücut ısısı ani olarak artabilir. Artan vücut ısısı bir tür sinir sistemi olan sempatik sistemi uyarır. Isınmış olan kan yüz bölgesine taşınır ve yüzde ısınma (yanma) ve kızarıklık meydana gelir.

Ani yüz kızarmasının nedeni aslında bir nevi sempatik sistemin çok çalışıyor ya da fazla duyarlı olmasından kaynaklanır. Günlük hayatta bu kişilerin duygu durumlarının dışında aşırı duyarlı olmasından sempatik sistemleri kendiliğinden çalışmaya başlar. Bu durum kişinin günlük hayatını oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Kişi bu durumdan oldukça rahatsızlık duyabilir ve çevre faktörlere de bunu yansıtabilir. Duygu değişimleri dışında menopoz dönemlerinde de kişiniz yüzü kızarabilir. Spor yapmak, baharatlı yiyecekler tüketmek, alkol kullanımı, sıcak hava ya da ortam değişimi olarak sıcak bulunan yerden soğuk alana geçmek, sıcak suyla duş almak da yüz kızarıklığına neden olabilir.

Yüz Kızarıklığı Tedavisi?
Vücudun ısısını sabit tutmanız büyük ölçüde önem taşır. Çok fazla ortam değiştirmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Alerjik bir durumunuzdan kaynaklanıyorsa bunu test ettirebilir ve alerjiye sebep olan durumlardan kaçınabilirsiniz. Kızarıklığın kılcal damarlardan oluşan bir nedenden kaynaklandığını düşünüyorsanız bu durum cerrahi bir uygulama gerektirecektir. Son olarak da tansiyon, şeker ya da kalp hastalarının cildi kızardığı için bu nedenlerle bir doktor kontrolüne girmeniz gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git