Yorgunluğun En Önemli Nedenleri Nelerdir?

Yorgunluğun En Önemli Nedenleri Nelerdir?
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Yorgunluğun en önemli nedenleri nelerdir?Yorgunluk bizi son derece rahatsız eden en büyük sorundur aslında. Bütün gün enerjimizi elimizden alan yorgunluk, adeta elimizi kolumuzu bağlar. Peki neden kendimizi yorgun hissederiz hiç düşündünüz mü? Gelin biraz bu nedenlere bir göz atalım…

Kansızlık yorgunluğu başlıca büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınların regl döneminde sıklıkla yaşadığı bir olaydır. Sadece adet döneminde değilde normal zamanlarda da kansızlık problemiyle karşı karşıya kalıyorsanız doktora gitmelisiniz. Çünkü kansızlık bir süre sonra demir eksikliğine yol açacak ve buda başınıza bir takım sorunlar açacaktır.
Yetişkin kişilerin günlük ortalama 7 saat uyuması gerekmektedir. Fakat siz bu saati dolduramıyor ve uykusuz anlar geçiriyorsanız kendinizi yorgun hissetmiş olursunuz. Vücut uyku esnasında kendisini yenileme potansiyeline sahipken siz bu durumu engelleyerek bitkin bir vücudunuz olmasına yardımcı oluyorsunuz.

Dengesiz ve yetersiz beslenmek kişinin gün içerisinde enerjisinin ve buna bağlı olarak da kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Hal böyle olunca yetersiz beslenme sonucunda vücut kendini eksik hissetmekte kendisini yorgun görmektedir. İnsülin direnci gibi bir takım sorunlar yaşıyorsanız eğer ki vücudunuz sürekli bir şeyler yemek ister, aç kaldığında dayanamamak gibi ataklar sergiler. Buda vücudunuzda en ufak bir durumda bile yorgunluk hissinin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Gece vücudunuzda terlemeler hissediyorsanız ve aynı zamanda birden bire sıcaklı yorsanız bu menopozun başlangıcında olduğunuz anlamanı verebilmektedir. Sıkıntılı bir dönem olan menopoz ise sizlere halsizlik hissi vererek gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmenizi sağlamaktadır. Kanser zor bir tedavi evresinden geçen bir hastalık türüdür. kemoterapi, radyoterapi derken kendinizi bir anda bilmediğiniz bir savaşın içerisinde buluverirsiniz. Hal böyle olunca da vücut birden birden bitkin düşer ve yorgunluk hissini yaratmaya başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git