Yeşil Çayın Zararları Nelerdir ?

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir ?
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Yeşil çayın zararları nelerdir ?Son günlerde hayatımızın pek çok alanına giren ve yağ yakıcı özelliği nedeniyle sık sık tercih edilen yeşil çay tamamen faydalı bir çay mıdır? Faydalarının yanında zararları var mıdır? Varsa nelerdir? Bugün bu sorulara birlikte yanıt bulacağız. Tamamen sağlıklı olarak bildiğimiz yeşil çayın da bazı zararları olabileceğini göz önünde bulundurmak sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Yağ yakıcı özelliği yanında strese de çok iyi geldiği bilinen yeşil çayın ilk zararı içerisindeki kafeinden kaynaklıdır.

Kafeinin fazla tüketimi sağlığa zararlı olduğu için yeşil çay tüketilirken de bu miktara dikkat edilmeli ve her şeyin fazlasının zararlı olacağı unutulmamalıdır. Kafeinin sebep olabileceği hastalıklar nedeniyle, yeşil çayın fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Kafeinin bağımlılık yaptığı gerçeği de göz önünde tutulmalı ve yeşil çay buna göre tüketilmelidir. İçeriğindeki kafein miktarı nedeniyle özellikle hamile ve bebek emziren bayanların içmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında, kanser hastaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yeşil çay tedavi sürecini aksatmaktadır. Yeşil çay tümör hücrelerinin ölümünü engellediği için kanser hastalarının tüketmesi uygun değildir.

Yetersiz beslenilerek yeşil çay tüketildiği durumlarda ise zehirlenmeler oluşabilmektedir. Bu zehirlenmeler mide, bağırsak ve böbreklere meydana gelebileceği gibi karaciğer açısından da tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca yeşil çay tüketimi demir eksikliğine de neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı yanında, günde en fazla iki fincan yeşil çay tüketmeniz önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git