Yeşil Çayın Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Yeşil Çayın Kullanımı Nasıl Olmalı ?
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

Yeşil çayın kullanımı nasıl olmalı ?Asya ülkeleri insanlarının uzun yaşamalarının sebebi olarak gördükleri yeşil çayın en önemli özelliği günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalığını önleyici olmasıdır. Yeşil çayın güçlü antioksidan özelliği sayesinde bir çok hastalığın oluşmasına engel olduğu gibi, bir çok hastalığın da tedavi sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Ayrıca şekeri düzenlediği tansiyonu ve kolesterolü düşürdüğü de biliniyor.

Ve hepimizin kulaktan dolma da olsa bildiği üzere zayıflama, toksinleri vücuttan uzaklaştırma ile yeşil çayın bir bağlantısı vardır. Yalnız kulaktan dolma bu bilgiler bazen yeşil çayı yanlış demleyip kullanmamıza sebep olur. Beklediğimiz yararların hiçbirine ulaşamayız bu yüzden. Çayı demlemesini merak ettiğimiz kadar günde kaç bardak ne zaman tüketeceğimizi de merak etmeliyiz. Peki yeşil çayı nasıl demleyelim, nasıl kullanalım diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketimi sağlığımız açısından bize iyi gelecektir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi yeşil çayın da çok fazla tüketilmemesini tavsiye ederim. Kaynamış bir fincan suyun içine bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı ilave edilir. Üzerin bir kapak yardımıyla kapatılır ve çay demlenmeye bırakılır. Sabah saatlerinde kahvaltıdan yaklaşık 1 saat kadar sonra tarif ettiğim üzere demlenip içilmesi yararlı olacaktır. Aynı şekilde ikindin vakti de yeşil çay tüketilebilir. Akşam vakitlerinde ve gece bazı kişilerde uykusuzluğa sebep olabileceğinden dolayı tüketilmemesi daha iyi olur.

Şekersiz tatlandırıcı olmadan nasıl içeceğiz der gibisiniz. Yeşil çayı söylediğim şekilde demler iseniz eğer çok yoğun bir tadı olmayacaktır ve bu yüzden şekere ve ya da bir tatlandırıcıya ihtiyaç olmayacaktır. Yinede ben sade bir şekilde içemem derseniz çayınız yanında kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi tatlı kuru meyveler tüketebilirsiniz. Hem çayın içine tatlandırıcı katmamış olursunuz hem de gönlünüzce yeşil çayınızı tüketebilirsiniz.

Kimileri yeşil çayın faydalarını bildiği için siyah çay yerine yeşil çay tüketmeyi tercih etmektedirler. Günde bir fincan içmek bile şifa niteliğindedir. Yeşil çayın sağlık için olumlu etkilerinden yararlanmak içinde bu tüketim yeterli olacaktır. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin yaptıkları diyet yanında yeşil çay tüketmeleri de son derece önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git