Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?
27 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 271 kez okundu.

Yeşil çayın faydaları nelerdir ?Yeşil çay, bildiğimiz siyah çayın fermante edilmemiş yani işlenmemiş halidir. Sağlıklı yaşam tutkunlarının vazgeçemediği tek şeydir, aslında yeşil çay . Yeşil çay , siyah çayın işlenirken kaybettiği antioksidanları bünyesinde bulundurduğu için daha sağlıklı ve de yararlıdır. Ülkemizde ,siyah çay kültürü olduğu kadar yeşil çay kültürü de hızla yaygınlaşmıştır. Bunun en önemli faktörlerinden biri de herkesin bildiği üzere zayıflatıcı olmasıdır. Yeşil çayın bu kadar yaygınlaşması araştırmaları da beraberinde getirmiş ve bir sürü faydası olduğu ortaya çıkmıştır.

Yeşil çayın kalori miktarı sıfırdır. Bu yüzden de zayıflamaya etkisi vardır denilebilir.Ayrıca yeşil çayda kafein miktarı siyah çay ile aynıdır . Yeşil çaydaki bileşenlerin rahatlatıcı ve konsantre edici özelliği de vardır. Bu da aslında ders çalışırken konsantrasyonumuzu sağlamak için kahve içmek yerine yeşil çay içilebileceğinin göstergesidir. Bu yazımda ,bir çok yararı olan yeşil çayın yararlarından kısaca bahsedeceğim.

  • Yeşil çay, zihni açar ve beyni korur.Böylelikle zinde olmamızı ve odaklanmamızı kolaylaştırır.İçerisinde bulunan teanin maddesi sakinleştirici etkisi görür ve bu da gerginliği azaltır. Ancak sakinleştirici etkisi uyku yapmaz.
  • Yeşil çayın hemen hemen herkes tarafından bilinen bir özelliği zayıflatmaktır. Yeşil çayda bulunan kafein metabolizmayı hızlandırarak fazla kalori yaktırır ve böylelikle de zayıflamayı sağlar.
  • Yeşil çayın zayıflamaya bir etkisi de iştahı azaltır.Bu sebeplerden dolayı diyet yaparken hep yeşil çay tavsiye edilir.
  • Yeşil çay ,kalp ve damar sağlığı için birebirdir. Yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar ,dolaşım sistemindeki zararlı maddeleri temizler. Damarlardaki kan pıhtısını engelleyerek kalp krizini de önler.
  • Yeşil çay ,içerisinde bulunan teanin sayesinde mikroplarla daha hızlı savaşarak hasta olmayı engeller ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşil çay içerisinde bulunan maddeler grip virüsünü engellemekte ve hasta olmamayı sağlamaktadır.

Sizce de bu kadar faydalı bir bitkiyi tüketmemek mümkün mü? Saydığım ve daha sayamadığım bir sürü yararından sonra siz de eğer hala içmiyorsanız, içmeye başlayın. İnanın ki etkisini göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git