Yenidoğan Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?

Yenidoğan Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Yenidoğan kardeş kıskançlığı neden olur?Çocuğunuz kardeş beklediğini öğrendiğinde başta sevinmiş gibi görünse de kardeş hayatına katıldığında kıskançlık kaçınılmaz olmaktadır. Burada kardeşin geldiği yaş da çok önemlidir. Çok küçük yaşlarda kardeşi olan çocuklarda daha fazla kıskançlık olması normaldir. Bunun temel sebebi çocuğun, kendisine verilen sevgi ve ilginin azalmasındandır. Anne ve babalar tüm ilgilerini yenidoğan kardeşe verdiği için, büyük çocuk kendini yalnız ve unutulmuş hissetmektedir. Aile büyüklerinden ve diğer akrabalardan da eskisi kadar ilgi görmemesi kardeşini daha çok kıskanmasına neden olmaktadır. Burada yapılması gereken çocukla eskisi kadar vakit geçirmeye çalışmaktır. Anne baba dönüşümlü olarak onunla ilgilenmeli ve onu hala çok sevdiklerini, sadece bebek olduğu için yenidoğanın daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunu anlatmalılardır.

Büyük kardeşin, yenidoğanla vakit geçirmesine izin vermek de oldukça önemlidir. Bu, kardeşini sahiplenmesini ve onu sevmesini sağlar. Aileye sonradan katılan bir bireyi aileden kabul etmek ve sevgiyi onunla paylaşmak, çocuklar için oldukça zordur. Bu nedenle ilk olarak kardeşliğin anlamını öğrenmeli ve onunla arasında bir bağ kurmalıdır. Böyle olduğu zaman kardeşine verilen sevgi ve ilgi onu rahatsız etmez.
Burada anne ve babaya düşen öncelikle böyle bir kıskançlığın normal olduğunu kabul etmek ve büyük kardeşi bu kıskançlığı nedeniyle suçlamamak önemlidir. Onu eleştirmek yerine, ona doğruları anlatmalısınız. Eğer mümkünse, hamilelik süreci boyunca yeni bir kardeş fikrine çocuğunuzu hazırlamanız daha doğru olacaktır. Çocuğunuz istediğiniz gibi tepki vermiyorsa bir pedagogla görüşmeniz doğru olacaktır. Unutmamanız gereken kardeş kıskançlığının sebebi kardeşler değil, ebeveynlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git