Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi Çözümü

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi Çözümü
27 Mart 2018 tarihinde eklendi, 30 kez okundu.

Yeni doğan bebeğin gaz problemi anne ve babaların korkusudur. Bu korku anne ve babaya rahat uykudan tutunuz rahat bir dinlenmeyi bile haram kılmaktadır. Bundan dolayı bebeklerde gaz problemi olurken her türlü çözüm olanağından yararlanılmak istenilir.
Peki, yeni doğan bir bebekte gaz problemi için neler yapılmalı ona bir bakalım. Ama ondan önce gaz problemi neden kaynaklı onu bulmaya çalışalım.

Bebeklerde gaz sorunun en temel etmeni başta anne sütü kaynaklıdır. Anne sütü altı ay boyunca bebeğin tükettiği tek besindir. Anne sütündeki gıdalar bazen bebekte gaz sorununa neden olabilir. Örneğin fasulye, nohut, mercimek gibi baklalar, inek sütü ve diğer besinler bebeğin gaz sorununa nende olur. Bebeği yanlış emzirme, bebeğin fazla hava yutması da aynı şekilde gaz sorunu yaratır.

Bebekte oluşan gaz sorunu için yapılması gereken ise,

Bebekte gaz problemi sorunu önlemek için ilk yapılması gerekenler arasında yukarıda gaz sorununa neden olan etmenlerden uzak durmalısınız. Bebeğe kendi sütünüzü veriyorsanız yeme ve içmenize çok dikkat etmelisiniz. Daha sonra bebeği doğru şekilde emzirmelisiniz.

Bebekte gaz problemin oluşması demek bebeğin hala sindirim sisteminin iyi gelişmediği ve bebeği gereğinden fazla beslediğiniz anlamına gelir. Bundan dolayı bebeğin sindirimi daha kolay olsun ve onda oluşan gaz sorunu için yapmanız gereken her akşam rezene çayı içirmenizdir. Rezene çayı bebekte gaz sorununa çözüm olanağı olur.

Bebeğinizi her beslemeden sonra sırtını sıvazlayıp gazını çıkartınız. Bu bebeğin daha rahat uyuması içinde faydalı olacaktır. Bebeğin karnına hardal yağı ile masaj yapınız. Hardal yağı bebekteki gazın ortadan kalkması için çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde anason çayı da her akşam içildiği zaman bebeğin gaz problemini ortadan kaldıracaktır. Yeni doğan bebeklerde gaz sorunu için verilen bütün yöntemlerde dikkat etmeniz gereken nokta bebeğe fazla zarar vermemek olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git