Yazın Tampon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazın Tampon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Yazın tampon kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Yaz aylarında adet dönemleri sıcak havaların etkisiyle daha sıkıntılı ve zor olabilmektedir. Bu nedenle kadınlar hijyenik pedler yerine sıcakta pişik hissi yaratmayan ve adet döneminin daha kuru geçmesini sağlayan tampon kullanımını tercih etmektedir.

Tamponu daha çok adet döneminde denize girmek isteyen kadınlar, rahatlıkla spor yapmak isteyen kadınlar, yüzücüler, dansçılar ve rahatlıkla beyaz kıyafetler giyebilmek isteyen kadınlar tercih etmektedir. Ayrıca modern hayatın getirisi olarak kadınlar artık kendilerine kolaylık sağlayan her türlü yeniliğe çabuk adapte olmak istemektedir. Adet dönemlerinde de diğer günlerden farksız bir şekilde hareket etmek isteyen kadınlar tercihlerini tampondan yana kullanmaktadır. Tamponların adetin miktarına göre ve kanı emme kapasitelerine göre farklı çeşitleri mevcuttur. Bunlar mini, midi ve süper boy olmak üzere üç farklı boyuttadır.

Yaz Aylarında Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar:
1. Kendi durumunuza göre seçebileceğiniz tamponları kullanırken ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Tamponu jelatininden çıkardığınız gibi vajinaya yerleştirmelisiniz. Bakteriyel ya da mikrobik bir hastalık yaşamamak için dikkatli olmalısınız. Özellikle yaz aylarında bakteriler rahatlıkla üreyebildiği için hijyene özen göstermelisiniz.

2. Yanlış tampon seçimi ya da kullanımı, uzun süreli tampon kullanımı gibi durumlar özellikle sıcak havalarda sık değiştirilmeyen tamponlar Toksik Şok Sendromu adı verilen bakteriyel bir hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalık ciddi reaksiyonlar göstererek sağlığınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle tampon kullanırken en fazla 3-4 saatte bir tamponu değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Eğer akıntınız fazlaysa 2-3 saatte bir de değiştirmeye özen göstermelisiniz.

3. Akıntınız çok fazla ise 1 tane tamponun yetmediğini düşünüp 2 tane tamponu aynı anda kullanmamalısınız. Şiddetli kanamanız varsa ped kullanımı daha doğru olacaktır. Kanamanın şiddeti aynı şekilde devam ederse doktora danışmanız en doğru seçenek olacaktır.

4. Gece yatarken en az 7-8 saati yatakta geçireceğiniz için tampon kullanımı riskli olabilir. Bu nedenle gece mutlaka hijyenik ped kullanmalısınız.

5. İçeriği pamuk olan tamponlar kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde naylon içerikli tamponlar, vajinal tahrişe ya da mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git