Yaz Aylarında Hamilelere Beslenme Önerileri

Yaz Aylarında Hamilelere Beslenme Önerileri
12 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 20 kez okundu.

Yaz aylarında herkeste olduğu gibi gebelerde de beslenme düzeni, besin ihtiyacı ve beslenme saatleri fizyolojik olarak değişir. Bu durum özellikle gebe hanımlar için önem taşır. Çünkü yaz sıcağında terlemeyle beraber vücut dışına çokça mineral çıkmaktadır, bu fazla mineral atımı hem annenin hem de bebeğin vücudunda önemli fizyolojik sorunlara sebep olabilir. Ayrıca mineralin yanında suyunda normalden fazla atılması demek vücudun su dengesinin bozulması demektir. Dolayısıyla kabaca bu sebepleri değerlendirecek olursak gebelerin gün içerisinde az ve sık beslenmeleri, bol su tüketmeleri, yağlı ve tuzlu besinler gibi vücuttan su atımını uyaracak besinlerden uzak durmaları, yeterli su tüketmeleri, bol bol mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmeleri, öğlen ve ikindi saatlerinde değil akşam saatlerinde hafif tempolu yürüyüş yapmaları gerekir. Böylece yaz aylarının getirdiği çoğu soruna karşı önlemlerini alabilirler.

Yaz aylarına denk gelen hamilelikte yaz sıcağına bağlı terleme ile su ve yanında fazlaca mineral atımından dolayı vücudun bozulabilecek ozmotik dengesini gün içerisinde daha fazla sıvı tüketmek ve su içmekle dengelenebilir. Bunun yanında vücutta su atımını uyaracak kahve, çay, yoğun şeker içeren içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine mevsim meyvelerinden olan ve sıvı içeriği yüksek olan karpuz, kavun, ananas vb. tüketebilirler. Ayrıca süt ve süt içeren kefir, ayran gibi içecekleri tüketmek hem tuz kaybını hem de sıvı kaybını dengeleyecektir. Ancak bu içeceklerin içeriğinde yüksek miktarda protein bulunduğu için fazla tüketimi hem anneye hem bebeğe zarar verecektir. Bu nedenle bu içecekler için günde iki porsiyon yeterli olacaktır. Ancak hipertansiyon gibi tuza toleransı olmayan hastalıkları taşıyan annelerin ayran gibi tuzlu içeceklerden kaçınması gerekir. Bunun yerine kefir ve meyve sularını tüketebilirler.
Yaz aylarında hamilelerde sıkça reflü, mide yanması ve bulantı ataklarına rastlanmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için anne adaylarının öğün sayısını arttırmaları ancak her öğünde porsiyon miktarına dikkat etmeleri gerekir. Yani gün içerisinde sık sık ve az az beslenmeye başlamalıdırlar. Bunun dışında öğünlerde yağ ve tuz içeriği yüksek olan gıdaları tüketmemeliler. Bunların yerine daha çok sütlü, az yağlı, yeter miktarda tuzlu, sıvı içeriği yüksek yemekleri tercih etmeliler. Çünkü fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler gibi gıdaların sindirimi zordur ve reflüye sebep olabilirler.

Karpuz, kavun, ananas, vişne, kiraz, kivi, üzüm, armut, şeftali, dut gibi meyveler ile bamya, ıspanak, marul, maydanoz, salatalık, enginar, bezelye, domates gibi sebzeler yaz aylarında tam olgunluğa ulaşırlar ve vitamin, mineral, lif, su gibi içerikleri yüksek miktarda barındırırlar. Bu nedenle günde beş altı porsiyon olacak şekilde meyve ve sebze tüketimi hem anne için hem de bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca hamilelikte sıkça yaşanan kabızlık sorununun da bu şekilde önüne geçilmiş olur. Bunun yanında özellikle yeşil yaprak sebzeleri tüketmek terlemeye atılan çoğu minerali dengeli bir şekilde yerine koyacaktır. Dolayısıyla en az bir porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketilmelidir. Ancak bu vitamin ve minerallerden tam olarak faydalanabilmek için yeşil sebzelerle yapılan yemeklerin yanında yoğurt tüketilmemelidir. Ancak yoğurt tüketiminden kaçınılmamalıdır. Ara öğünlerde günde bir porsiyon tüketilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git