Yaramaz Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Yaramaz Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı?
12 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 308 kez okundu.

Yaramaz bir çocuğa nasıl davranmalı? Her problemin çözümüne giden yol, problemin sebebini bulmaktan geçer, problemi tanımlamaktan geçer öncelikle çocuk bu davranışı ne olunca sergiliyor konusuna bakmalı ona göre uygun yöntemleri denemelisiniz. Yaramazlığın pek çok nedeni vardır; başlıca iki nedeni ailenin yanlış tutumu, çocuğa yanlış eğitim vermesi yâda sağlık problemi olan hiperaktiviteden kaynaklı olabilir. Yaramaz çocukla baş etmenin yolu, çocukla iletişim kurmak, çocuğa sorumluluk vermek ve sınırlarını bilmesini sağlamaktır.

Aileler çocukların her yaptığı davranışı onaylar, görmezden gelirse yâda tam tersi çok fazla azarlar, kızar, ceza verme yoluna giderlerse çocukta yaramazlık davranışı azalmayacak aksine artarak devam edecektir. Aile çocuğun her olumlu davranışını pekiştirmelidir. Ve çocukla sürekli iletişim halinde olmalı, çocuğun her problemini bilmeli ve ona yardımcı olmalıdır. Genellikle tek çocuklu aileler çocuğun bir dediğini iki etmeyerek çocuğa sonsuz bir özgürlük tanıyorlar bunun sonucunda da çocukta yaramazlık yapma eğiliminin arttığı görülüyor. Aileler ne çok otoriter ne de çok serbest olmalı, tatlı sert olmalılar ve anne baba çocuğun isteklerinin karşılanması noktasında hem fikir olmalı biri evet derken diğeri hayır dememeli. Tutarlı davranmak çok önemlidir. Aksi takdirde çocuk işine gelen ebeveynin dediğini yapacaktır.

Çocuğa :”Bak bunu yaparsan, oyun oynayamazsın “ gibi yönergeler veriyorsanız mutlaka bunu uygulamalısınız, tutarsız olursanız çocuk zaten yaramazlık yapsam da ceza almıyorum diye düşünüp yaramazlığa devam edecektir. Çocuklar genellikle canları sıkıldığında yaramazlık yaparlar eğer onun boş vakitlerini eğlenceli, eğitici etkinliklerle doldurursanız ve bu etkinliklerde siz onunla vakit geçirirseniz çocuk yaramazlık yapma ihtiyacı hissetmeyecektir. Bazı çocuklar ilgisizlikten dolayı ailenin dikkatini çekmek için yaramazlık yaparlar, buna dikkat etmelisiniz. Eğer yaramazlık çocuğunuzun fazla sinirli bir kişiliğe sahip olmasından kaynaklanıyorsa ve sık tekrarlanıyorsa uzamana başvurmanızda fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git