Yalancı Doğum Sancısı Nedir ?

Yalancı Doğum Sancısı Nedir ?
9 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

Yalancı doğum sancısı, doğuma az zaman kalmış bir gebede doğum sancıymış gibi görünen ama aslında olmayan sancılara verilen isimdir. Doğru bir doğum sancısı bazı kriterlere bakarak belirlenir. Her üç dakikada bir kere kasılma yaşanması gerekir, bu durum doktorlar tarafından on dakika süresince üç kasılma olup olmadığına bakılarak ölçülür. Bu kasılmaların süresi de önemlidir. En az otuz saniye en fazla doksan saniye olacak şekilde sürmeleri gerekir. Genellikle kadınlar bu kasılmaları bir dakika boyunca yaşarlar. Öte yandan bu kasılmalar neticesinde serviks adı verilen ve rahim ağzı olarak da bilinen anatomik bölgenin hem açılması hem de incelmesi gerekir. Böylece annenin bedeni bebeğin dünyaya gelişine hazırlanmış olur. Eğer bu yukarıda sayılan şekilde gerçekleşen kasılmalar yaşanmıyorsa, en önemlisi de anne adayının kasılmaları düzensiz oluyorsa bunlar yalancı doğum sancısı kabul edilir.

Kadın doğum uzmanları için yalancı ve gerçek kasılmaları yani sancıları ayırt etmenin en kolay yolu anne adayına sedasyon ajanlar vermektir. Sedasyon yatıştırıcı anlamına gelir. Hem ağrıların sona ermesi hem de annenin bir parça daha rahat doğuma girmesi için bu tarz ilaçlar verilir. Bu ilaçların bebek için zararlı ajanlar içermemesi için de özen gösterilir. Eğer anne adayının acısı ve sancıları bu ilaçlar verildiği zaman geçerse bu bir yalancı doğum sancısı demektir. Eğer kasılmalar başladığı gibi dengeli şekilde giderken ağrı kesici ve yatıştırıcı ilaçlara cevap da vermezse bu gerçek bir doğum sancısı demektir, anne ve bebeğin hemen bir doğumhaneye alınmaları gerekir.
Yalancı ve gerçek doğum sancısı konusunda bir ayrım yapabilmek için annenin ne kadar sancılı olduğunabbakarak karar verilmemeli. Ancak elbette bu sancılar ihmal de edilmemeli. İhmal edildiği durumlarda bazen annenin suyu gelir ve su geldikten sonra çok hızlı bir şekilde doğum başlar. Daha hazırlıklı ve doğru bir doğum eylemi için, kasılma ve sancıları doğru degerlendirmek gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git