Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar Nelerdir ?

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar Nelerdir ?
28 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 264 kez okundu.

Metabolizmayı hızlandırarak, iştah bastırarak veya açlık hissini baskılayarak kilo vermeye yardımcı olan bitkisel çaylar sayesinde kilo verme süreci hızlanırken hızın getireceği sağlık kayıplarının da önüne geçilir. Ancak buradaki yardımcı kelimesine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü beslenme düzeni değiştirilmeden asla bitkisel çaylardan istenen fayda elde edilemez. Dolayısıyla bir diyetisyen gözetiminde sağlıklı bir şekilde kilo verirken eş zamanlı olarak tüketilen bitkisel çaylar ile de kilo kaybı hızlandırılır. Ancak bazı bitkisel içerikler fayda yerine zarar vereceği için kontrollü ve düzenli tüketim şarttır. İşte size uzman ellerinden birkaç bitkisel çay:

Yeşil Çay: Çin merkezli bir araştırmaya göre yeşil çayın deva olmadığı bilinen hiçbir hastalık veya sorun yok. Dolayısıyla da kilo vermeye de bir hayli fazla yararı var. Şöyle ki, yeşil çay vücut sıcaklığını yükselterek karbonhidrat ve yağ metabolizmasını hızlandırarak fazlalıkları ter, idrar veya dışkı şeklinde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Özellikle karın bölgesindeki inatçı yağ kütlesi üzerinde önemli olumlu etkileri vardır.

Limon Otu Çay: Popüler kültürde pek fazla yer bulamamış olsa da yerel kültürde özellikle kilodan muzdarip kişilerin sorunların deva olmak için kullanılan etkili bir çaydır. Çünkü limonun içeriğinde olduğu kadar yaprağında da bol miktarda C vitamini ve antioksidan vardır. Bu sayede metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Bunun yanında yüksek lif içeriği sayesinde bağırsakları hareketlendirerek bir nevi detoks etkisi de göstererek kilo vermeye yardımcı olur.
Hazırlanışı: Bir su bardağı kaynar suya 2 tatlı kaşığı limon onu ilave edilerek 10 dakika demlendirilir. Daha sonra üzerine 1 çay kaşığı nane eklenerek tüketilir.

Tarçın ve Naneli Yeşil çay: Bu karışım bir yandan metabolizmayı hızlandırarak bir yandan iştahı baskılayarak bir yandan da kan şekerini dengeleyerek kilo kaybına her yönden yardımcı olur ve diyet sürecini oldukça etkili kılar. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırarak metabolizmanın kendisini yenilemesine yardımcı olur.
Hazırlanışı: Bir sürahiye 1 su bardağı önceden demlenmiş yeşil çay dökülür. Daha sonra birkaç dal taze nane, 1 adet rulo kabuk tarçın ve 2 adet parçalara bölünmüş tam limon eklenerek karıştırılır. En son karışımın üzerine 750 ml kaynatılıp soğutulmuş su ilave edilerek yarım saatlik dinlendirmenin ardından tüketilir. Günde belirli aralıklarla en fazla 2 bardak tüketilmelidir.

Zayıflama Çayı: Çoğu bitkisel karışım zayıflama çayı olarak piyasaya sürülse de bu karışım içeriği en dolu olan ve buna bağlı olarak kilo kaybını hızlandıran ve metabolizmayı güçlendiren tariftir.

Hazırlanışı:

  • 1 tatlı kaşığı mate yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı biberiye
  • 1 tatlı kaşığı funda yaprağı
  • 2 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 2 dairesel dilim sulu limon
  • 1 litre kaynatılıp bekletilmiş su

Sıcak suya önce yeşil çay eklenerek 5 dakika beklenir. Daha sonra biberiye, kekik, mate yaprağı, funda yaprağı eklenir. Son olarak limon da eklenerek ağzı kapalı bir şekilde yarım saat demlendikten sonra günde iki bardak tüketilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git