Vücudun Su Tutmasını Engellemek İçin Öneriler

Vücudun Su Tutmasını Engellemek İçin Öneriler
6 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Vücudun su tutmasını engellemek için öneriler. Vücudun su tutması diğer adıyla ödem, dolaşım sisteminde oluşan bir sorundur. Genellikle bacak, el, ayak, ayak bilekleri, karın gibi bölgelerde oluşan şişlikler kendinizi rahatsız hissetmenize neden olur. Ödem daha çok fiziksel olarak aktif olmayan kişilerde, hamile kadınlarda, böbrek ya da kalp yetmezliği olan kişilerde görülür. Fakat uzun yolculuklarda sürekli oturmak zorunda olunan durumlarda da vücut su tutabilir.

Vücudun Ödem Oluşturmasını Önlemek İçin Bazı Öneriler:
1. Su İçin!
Günde en az 2 litre su içmek, doku ve organlar için gereklidir. Cilt sağlığı ve güzelliği düzenli su içmeye bağlıdır. Su toksinleri ve vücuttaki ödemi atarak hafiflemenizi sağlar.

2. Yürüyüş Yapın!
Düzenli olarak her gün yapılan 1 saatlik yürüyüş, kan dolaşımını artırarak vücudunuzda ödem oluşmasını engeller.

3. Spor Yapın!
Fitness, yoga, pilates, yüzme, basketbol, voleybol vb. sporlar yapmanız vücudunuzda var olan ödemi atmanızı, kendinizi daha sağlıklı ve dinç hissetmenizi sağlar.

4. Tuzu Az Kullanın!
Tuz vücutta su tutan, sodyum içeren bir maddedir. Çok tuzlu gıdalar tüketmek, vücudunuzun su tutmasına neden olacağı için tuz kullanımını azaltmanız gerekir.

5. Magnezyum Alımını Artırın!
Magnezyum vücut için çok önemli bir mineraldir. Günlük magnezyum alımının artırılması vücuttan ödemin atılmasını sağlar. Günde 200-300 mg magnezyum alınması önerilir. Magnezyum, fındık, bitter çikolata, kepekli tahıllar ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.

6. Sodyum İçeren Gıdalar Yemeyin!
Sodyum vücutta bulunan suyun sabit kalmasına, vücuttan atılmamasına neden olur. En fazla sodyum ise tuzda bulunur. Fakat sodyum yalnızca tuzda değil konserve gıdalarda, işlenmiş etlerde, soya sosunda, şekerde ve beyaz unda bol miktarda bulunmaktadır.

7. B6 Vitamini Kullanın!
B6 vitamini, özellikle de kadınlarda adet öncesi dönemde ödem oluşumuna ve ağrılara iyi gelir. B6 vitamini bakımından zengin olan gıdalar ise muz, patates, et ve cevizdir.

8. Potasyum İçeren Gıdalar Tüketin!
Potasyum, doku ve organlar için gerekli olan bir mineraldir. Vücutta ödem oluşmasını engelleyen potasyum aynı zamanda idrar söktürücüdür. Muz, kayısı, brüksel lahanası ve şeker pancarı potasyum bakımından zengin olan gıdalardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git