Vajinal Kuruluk ve Belirtileri

Vajinal Kuruluk ve Belirtileri
6 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Vajinal kuruluk ve belirtileri. Vajina anatomik yapısı gereğince hem doğumda hem de cinsel ilişki sırasında esneyip genişleyebilen, 8-10 santimetre uzunluğunda olan, çeşitli vajinal salgılarla her daim nemli olan bir yapıdadır. Vajinanın nemli kalmasını sağlayan şeffaf, kaygan ve sümüksü kıvamda bir sıvı salgılayan salgı bezleri, vajina girişinde bulunan bartolin bezleri ve skene bezleridir. Bu salgı bezleri cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlaşmasını sağlayarak her iki tarafın cinsel birleşmeden haz almasını sağlar.

Vajinal kuruluk yani vajenin ıslanma azlığı, cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterince kayganlaşmaması, ıslanmanın normalden az olması sık rastlanılan ve kişilerin cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen cinsel bir sorundur. Vajinal kuruluk nedeniyle cinsel ilişki sırasında yanma, acı ve kanama, yırtılma ve ağrı gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hatta bazen yürürken bile vajinanın iç dudaklarındaki kuruluk sürtünme yoluyla tahrişlere neden olabilmektedir.

Vajinal kuruluk her yaşta görülebileceği gibi en sık olarak hormonların azalmaya başladığı menopoz döneminde görülür. Östrojen hormonu üretimin azalmasıyla adet döngüleri düzensizleşir ve zamanla adet döngüleri biter. Azalan kadınlık hormonları nedeniyle vajinal kuruluk sorunu adet döngüsü bitimiyle birlikte başlar. Menopoz ile başlayan vajinal kuruluk zamanla vajinal atrofi hastalığına dönüşebilir. Atrofik vajinit, östrojen hormonundaki azalma nedeniyle vajina duvarlarının incelerek iltihaplanması hastalığıdır. Ayrıca vajinal kuruluk hormonal dengelerin bozulması, adet döngüsü düzensizlikleri, yaşlılık, doğum ve emzirme gibi durumlara da bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vajinal Kuruluk Belirtileri Nelerdir?
1. Vajinal açıklık ve vajinanın iç-dış dudaklarında şişlik
2. Vajinada ve çevresinde kaşıntı ve batma hissi
3. Vajinada yanma, kızarıklık ve tahriş
4. İdrar gelmeden oluşan idrar yapma dürtüsü
5. İdrara çıkıldığında vajinada yanma hissi
6. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları (sistit enfeksiyonu vb.)
7. Cinsel ilişki sırasında hafif kanama ve ağrılı birleşme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git