Vajinal Duş Nedir?

Vajinal Duş Nedir?
6 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Vajinal duş nedir? Vajinal duş, vajen girişinin ya da doğum kanalının temizlenmesi amacıyla vajinayı su ya da başka sıvılar ile yıkama işlemidir. Türkiye’de vajinal duş için daha çok su ya da sabunlu su tercih edilmektedir. Kadınlar kendilerini daha rahat ve temiz hissetmek amacı ile vajinal duş uygulamaktadır. Vajinal duşun tercih edilme nedenleri arasında şu durumlar sayılabilir:

1. Cinsel ilişkiden hemen sonra gebelikten korunma yöntemi olarak tercih edilir.
2. Adet kanaması bitişinden sonra vajen içindeki kanın temizlenmesi için uygulanır.
3. Vajinal hastalıklardan, özellikle de vajinal mantar enfeksiyonundan korunmak amacıyla yapılır.
4. Vajinal koku oluşumunu önlemek ve partnere cinsel ilişki öncesinde temiz görünmek amacıyla uygulanır.
5. Yumurtlama döneminde akıntının fazla olması nedeniyle vajen temizliği yapma gereği duyulur.
6. Bazı kadınlar ise vajinal duş yöntemini yalnızca vajina temizliği için değil vajinayı daraltma yöntemi olarak kullanır. Bitkisel içerikli sular ile vajinal duş yapıldığı zaman ya da bir kumaş parçası ile bitkisel içerikli suyun vajina içinde 1-2 saat bekletilmesi yöntemi ile cinsel ilişkiden hemen önce bu vajinal duş yöntemini uygulanır.

Vajinal Duş Vajina Temizliği İçin Sağlıklı Bir Yöntem midir?
Vajina, kendi kendini temizleyebilen doğal flora tabakası ile kaplı olan bir organdır. Vajinal duş yöntemi ise bu doğal tabakayı ve vajinanın PH dengesini bozarak vajeni enfeksiyonlara açık hale getirir. Bu enfeksiyonlardan bazıları:

* Vajinada kötü kokulu akıntı
* Pelvik iltihabı
* Rahim ağzı ya da rahim enfeksiyonları
* Uzun vadede yumurtalık iltihabı ve kısırlık

Vajinal duş, gebelikten korunmak için etkili bir yöntem değildir. Spermler boşalma gerçekleştikten sonra 1 dakika içinde rahim ağzına ulaşır. Vajinal duş yalnızca vajen içinde kalan sıvıyı temizler. Ayrıca devamlı vajinal duş uygulandığı zaman vajinanın doğal dokusu bozulur ve kronik vajinal enfeksiyonlara maruz kalınır. Bu nedenle vajinal duş etkisiz ve sağlıksız bir yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git