Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları
28 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Günümüzde tempolu yaşamın ihtiyaç kadar beslenememe, stres, anksiyete, depresyon gibi çeşitli nedenlerden ötürü getirdiği zorluklardan biri şüphesiz uykusuzluk. Bilimsel adıyla insomnia yani uykusuzluk hafif ve orta dereceli olabilen son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir durum olsa da kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitki çayları ile bu sorundan kurtulmak oldukça kolaydır. Aynı zamanda bu çaylar, daha kaliteli ve daha derin bir uyku sağlayarak gün içerisindeki tempolu yaşam için gereken enerjinizin yüksek olmasını da sağlayacaktır.

Papatya Çayı: Geçmişten günümüze uykusuzluk denince akla ilk gelen çay şüphesiz papatya çayıdır. Çünkü papatya çayı hazmı kolaylaştırıp kas spazmlarını hafifleterek başta sindirim sistemi olmak üzere vücudumuzdaki tüm sistemlerin gereksiz hareketliliğini hafifletir, ağrı kesici ve antiseptik özellik göstererek vücudu streslerden uzak tutar ve bu sayede kaliteli ve derin bir uyku sağlar.

Aslan Kulağı Çayı: Antik Yunan’dan beri orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılan bu çay, sakinleştirici etkisi sayesinde uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Ancak aslan kulağı çayını kan sulandırıcı ilaç kullananlar tüketmeden önce doktor tavsiyesi almalıdırlar. Ayrıca bu çay mide bulantısına da sebep olabilir.

Melisa Çayı: Özellikle stres ve kaygıya bağlı olarak gelişen uykusuzluğa, sakinleştirici etkisi sayesinde bire birdir.

Şerbetçiotu Çayı: Gerginlik ve kaygıya bağlı olarak gelişen uykusuzluğu rahatlatıcı ve antiseptik özelliği sayesinde geçirir. Kaygıyı dindirirken hazımsızlığa iyi gelir ve ağrıları hafifletir. Ancak şerbetçiotu çayı depresyon hastalarına ve hamilelere önerilmez.

Kediotu Çayı: Ağrı, regl sancısı, endişe, sindirim sorunları ve kas spazmları sebebiyle yaşanan uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Ağrı ve spazmları hafifletirken gevşek bağırsak hareketlerini engelleyerek sindirim sistemini sakinleştirir ve kan basıncını düşürür. Uyku problemi üzerine hemen etki etse de asıl etkisi uyku düzenleyici olmasıdır.

Çarkıfelek Çayı: Pek bilinmeyen kurutulmuş çarkıfelek bitkisinden (Passiflora enkarne) yapılan bu çay, sakinleştirici, kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletici, kasları rahatlatıcı özelliğinden dolayı folk sağlık kültüründe Azteklerden beri uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bitki içeriğindeki “harmin” adlı bileşen mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve uyku hormonu olarak bilinen melatoninin eş zamanlı salgılanmasını sağlayarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığı ve düşüncelerin yerine huzurun gelmesini sağlayarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Ancak aşırı tüketimi halsizliğe sebep olabilir. Ayrıca alkollü içecekler; depresyon, kaygı ve uykusuzluk için kullanılan ilaçlarla beraber tüketilmemelidir.

UYARI: Uyku getiren ve sinirleri sakinleştiren bitki çayları merkezi sinir sistemini etkilediklerinden dolayı her akşam kullanılmamalıdır. Ayrıca bu tarz bitki çayları fazla tüketildiklerinde adrenalin salgılatarak heyecana sebep olarak uyku da kaçırabilir. Bunun yanında kan sulandırıcı, idrar söktürücü, uyku getirici ve antideprasan türü ilaçlarla beraber kesinlikle tüketilmemelidir. Aynı zamanda gebelik ve emzirme döneminde de kullanılmamalı, eğer ciddi problemler yaşanıyorsa doktor kontrolünde tüketilmelidirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git