Uyku Zeka Gelişimini Ne Kadar Etkiler?

Uyku Zeka Gelişimini Ne Kadar Etkiler?
6 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Uyku zeka gelişimini ne kadar etkiler?Uyku hayatımızın önemli bir parçasıdır. Uyku sayesinde günün yorgunluğunu atar, stresten uzaklaşırız. Ne kadar uyumamız gerektiği her zaman merak ettiğimiz bir konu olmakla birlikte, uykunun düzenli olması da çok önemlidir. Yetişkinlerde günde 7-8 saat uyku yeterli iken bebeklerde ve çocuklarda bu süre daha uzundur. Çocuklarımız bizden daha fazla uykuya ihtiyaç duyar, uyku onlar için, bizim için olduğundan daha önemlidir.

Özellikle 0, 3 yaş arası çocuklar için düzenli ve kaliteli uyku çok daha önemlidir. Çocuğunuzun düzenli ve deliksiz uyuması, hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri için oldukça önemlidir. Fiziki gelişimi sağlayan büyüme hormonları uyku sırasında sağlanırken, bilgiler uyku sırasında tekrarlanmaktadır. Uyku, özellikle çocuğunuzun gelişim döneminde, zeka gelişimini destekler. Bebeklik döneminde 13- 14 saat uykuya ihtiyaç duyulurken bu süre yaş ilerledikçe azalmakta, çocukluk döneminde 11 saate kadar düşmektedir. Gerektiğinden az uyuyan çocuklarda hormonların salgılanmamasına bağlı olarak, fiziksel ve zihinsel problemler ortaya çıkabilmektedir.
Uyku, kişilerin dinlenmesini sağlayarak dikkati artırır. Kişinin gün içinde daha aktif olabilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle yeterli uyumak, çok önemlidir. Gün içinde yaşanan dikkat eksikliği, agresiflik, huzursuzluk, huysuzluk gibi belirtiler kişinin yeterli uyumaması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerle, çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren düzenli bir uyku alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Düzenli uyku, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak daha iyi bir birey olmasını sağlayacak, zeka gelişimini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git