Üstün Zekalı Çocuklar İçin Anne Baba Ne Yapmalı?

Üstün Zekalı Çocuklar İçin Anne Baba Ne Yapmalı?
6 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Üstün zekalı çocuklar için anne baba ne yapmalı?Üstün zekalı çocuklar için ilk ve en önemli konu bu çocukların belirlenmesidir. Böylelikle kişisel, psikolojik, sosyal ve akademik yaşamlarındaki ihtiyaçları ve bunların gelişimi için uygun adımlar planlanabilir. Peki üstün zekalı çocuklar nasıl anlaşılır? Dikkatlerini doğumdan itibaren yaşıtlarına göre daha uzun süre odaklayabilirler. Soyut düşünme üstünlerde daha gelişmiştir. Düşünceleri akıcı, sözcük dağarcıkları geniş ve ezberleme yetenekleri gelişmiş olabilir. Kendi kendilerine okumayı öğrenebilirler. Ayrıca erken dönemden itibaren daha sağlıklı, fiziksel gelişimleri daha iyi ve duyuları oldukça hassastır.

Üstün zekalı çocukların anlaşılmasında en güvenilir yol, analizler sonucunda geçerli ve güvenilir olan zeka testlerinin yapılmasıdır. 6-16 yaş arasındakilere çocuklar için “Weschler Zeka Testi” (WISC-R) kullanılabilirken, 2 yaş 6 ay ile 7 yaş 3 ay arasındaki çocuklara “Weschler Okul öncesi ve Birincil Zeka Ölçeği” (WPPSI) uygulanır. Bir çocuğun üstün zekalı olup olmadığını anlamak için sadece bu testler yeterli değildir. Öğretmenlerin ve psikologların değerlendirmeleri de üstün zekalı olup olmadığını öngörmede etkilidir ve kendilerinden alınan bilgilerin de göz önünde bulundurulmasında yarar vardır.
Ailenin üstün zekalı çocuklarına karşı tutumları çocuklarının gelişimleri için çok önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının gösterdiği davranış ve tutumlara göre dikkatli davranıp bu durumu ön görerek uzmanlara başvurmalı ve gerekli yardımı almalıdırlar. Ebeveynlere, çocuklarının güçlü yanlarını ve yaşıtlarını geride bırakan performanslar sergilediği alanları belirlemekte ve gelişimlerini desteklemekte önemli görevler düşer. Anne ve babaların çocuklarını destekleyebileceği basit ama etkili yollardan bazılarını sıraladık;
1.Küçük çapta sorumluluk getiren görevler verip çevresini keşfetmesine olanak sağlayın.
2.Evde bulunabilecek ve oynanabilecek satranç, dama gibi oyunları çocuğunuzla beraber oynayarak gelişimine destek olun.
3.Onlara diğer çocuklardan farklı olduğunu hissettirmeyin. Bu çocuğunuzda ‘aşağılık duygusu’ ile aynı etkiyi yaratır ve olumsuz etkilenmesine neden olur.
4.Yeni deneyimler edinebileceği ortamlarda bulunmasına yardımcı olun.
5.Çocuğunuzun sizinkinden daha iyi olan düşüncelerini, bilgi ve bulgularını takdir edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git