Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?
26 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Unutkanlık gündelik hayatı bazen zor sokabilen bir durumdur. Unutkanlığın pek çok sebebi olabilir. B vitamini eksikliği, genetik durumlar ve gündelik hayatın getirdiği stres bu sebeplerden bazılarıdır. Ancak bu durumlarda bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketerek unutkanlıktan kurtulmak mümkündür.

Balık

Deniz ürünleri B vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle unutkanlığa neden olan omega 3 besin değerini balık sayesinde rahatlıkla karşılamak mümkündür. Bu bakımdan uzmanlar haftada en az 3 kez balık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bunun yanı sıra somon balığı ve ton balığı gibi yağ yönüyle zengin ürünlere yönelmek daha etkili olacaktır. Ayrıca balığın iyi bir protein kaynağı olduğu da unutulmamalıdır.

Yeşil Çay

Bu ürün ucuz olması yönüyle tercih sebebidir. Bünyesinde bulunan kafein nedeniyle gün içerisinde dinç ve dinamik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bitkisel bir ürün olması nedeniyle ruh halinizi de olumlu etkileyecektir. Bu bakımdan günlük hayattaki stres ve yorgunluk nedeniyle yaşanan unutkanlıklar en aza inecektir.

Ispanak

Özellikle alzheimer riskini en aza indirecek olan bu besin içerisindeki besinler sayesinde tedavi edici özelliğe de sahiptir. Ispanağın çiğ yenmesi daha da faydalı olacaktır. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu folik asidin büyük çoğunluğu alınmış olacaktır.

Kuruyemiş

Kuruyemişler kaliteli yağ barındıran besinlerdir. Bu nedenle insan için gerekli olan E vitamini sağlayacaktır. Bu sayede bilişsel gerilemenin önüne geçmek mümkündür. Diğer yandan yaşı orta yaşın üzerinde olan bireyler için kuruyemişlerden kaju, ceviz, fındık ve badem gibi yağ oranı yüksek besinler tavsiye edilir.

Kırmızı Et

Sağlık bakımından et yediği zaman problem yaşamayacak insanların kırmızı eti bolca tüketmesi tavsiye edilir. Haftada 1 veya 2 defa tüketilmesi tavsiye edilen bu besin B12 vitamini ve protein yönünden oldukça zengindir. Bunun yanı sıra hayvansal ürünler olan peynir, süt gibi besinler ve tavuk da tercih edilebilir.

Yaban Mersini

Bu besin aktarlarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Bünyesindeki polifenol sayesinde beyni genç tutmaya yarayan bu ürün her gün bir miktar tüketilebilir.

Bitter Çikolata

Orijinal haliyle tadı acı olan bitter çikolata siyah çay veya kahve ile tüketilebilmektedir. Ancak aşırı çikolata tüketmek bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Günde 15 gram çikolata ve bir adet kahve tüketerek unutkanlığın etkisini kırmanız mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu besinin %60 civarında kakao içeriyor olmasıdır.

Domates
Domates bir antioksidan besinidir. Bu besin sayesinde demans hastalığı riski en aza indirilmiş olur. Demans ve alzheimer hastaları ise bolca domates tüketerek hastalığın seyrinin gecikmesini sağlamış olur.

Nar Suyu

Yine antioksidan bakımında zengin bir ürün olan nar olduğu gibi tüketilebilir. Aynı zamanda suyunun sıkılması ve tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Bir bakıma beyin hücrelerindeki yaşlanmayı önleyen bu besin düzenli tüketilmesi halinde oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra elma greyfurt ve portakal gibi meyvelerin günlük düzenli olarak tüketilmesi de fayda sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git