Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
6 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 17 kez okundu.

Tüp bebek, kadının yumurtalıklarından farklı yöntemler ile alınan yumurtaların, erkeğin spermiyle vücut dışında laboratuvar da birleştirilmesinin (döllenmesinin) sağlaması ve birleştirme sonucunda oluşan embriyonun annenin karnına konulmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Birinci Aşama

Bu aşama da çiftin geçmiş dönemde gördüğü tedaviler ve doğum, gebelik, düşük hikayeleri dinlenir. Geçmişte yaptırılmış tahliller ve film sonuçları değerlendirilir. Bu değerlendirmelere göre tüp bebek tedavisi planlanarak, tedavinin başlaması gereken gün belirlenir.

İkinci Aşama

İkinci aşamada yumurtalıklar da, yumurta oluşturmak için iğne tedavisi uygulanır. Bu tedavi de çok sayıda yumurta oluşturmak için yapılır. Çok sayıda yumurta istenmesinde ki neden çok embrio ile çok yumurta oluşturmak ve en iyi embriyoların seçilerek rahime yerleştirilmesidir.

Üçüncü Aşama (OPU)

Bu aşama da yapılan tedavi sonucun da gelişen yumurtalar toplanarak, laboratuvar da döllenmesi için saklanır. Ayrıca erkek de sperm verir. Fakat sperm veremeyen erkekler için de mikro TESE yöntemini kullanarak sperm alınır.

Dördüncü Aşama (IVF ya da ICSI yöntemi)

Bu aşamada elde edilen spermler ve toplanan yumurtalar ile döllenme işlemi gerçekleştirilir. Bu döllenen yumurtalar ise laboratuvarda saklanır.

Beşinci Aşama

Bu aşama da döllenmiş yumurtalar rahim içerisine ağrısız bir işlemle yerleştirilir. Döllenme sonrası yumurtalar dört gün boyunca laboratuvar da bekletildikten sonra transfer edilirler. Transfer işleminden tam 12 gün sonra hamilelik testi yapılarak kontrole edilir.

Tüp Bebek Aşamaları Ne Kadar Sürer ?

Genelde kadın ya da erkek çalıştığı için veya tedaviye şehir dışında bir yerde katılacağı için tedavisinin ne kadar süreceği onlar için önemli bir konudur. Erkek için süre de sorun yoktur, daha rahattır çünkü erkek sadece ilk muayene görüşmesinde ve döllenme basamağında birer gün tüp bebek merkezinde bulunması yeterli olacaktır. Fakat kadın her aşama da bulunmalıdır. Sıra dışı bir durum olmadıkça tüp bebek tedavi sırasında hastanede yatma gibi bir durum olmaz. Tedavinin başından sonuna kadar toplam da 1 ay sürer.

Kısaca tüp bebek tedavi aşamalarının süresini özetlemek gerekirse:

  • Birinci aşama bir gün sürer.
  • Randevu verilen bir tarih ne ise ikinci aşamaya başlanır, toplam 15 gün sürer.
  • Üçüncü aşamada ki yumurta toplama işlemi yarım saat kadar sürer.
  • Yumurta toplama işleminden 3 gün sonra tekrar tüp bebek merkezine gidilir ve embriyo rahim içine transfer edilir. Transfer işlemi 10 dakika sürer.
  • Bu işlemler sonrasın da ise gebelik testi yapılana kadar çiftler rahattır. Embriyo transfer gününden 12 gün sonra tüp bebek merkezine gidilerek gebelik testi yaptırılır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git