Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Kurtulunur?

Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Kurtulunur?
7 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 296 kez okundu.

Tükenmişlik sendromundan nasıl kurtulunur? Tükenmişlik sendromu, yaşamın bireye yüklediği ağır sorumluluklardan ve görevlerden dolayı bireyin bir süre sonra bu hızlı tempoya ayak uyduramaması ile başlayan ve fiziksel, ruhsal, davranışsal olarak tükenmesine yol açan bir süreçtir. Tükenmişlik sendromu birdenbire başlayan bir uyumsuzluk sorunu değildir. Biriken iş stresi, sorumluluklar, duygusal çalkantılar ve umutsuzluk duygularının bireyi içsel olarak güçsüz düşürmesi, toplumdan soyutlaması ile tanımlanan bir sendromdur.

Öncelikle yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk ile başlayan sendrom, bazı hastalıklara karşı bünyenin zayıflaması ile devam eder. Bu rahatsızlıklar kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü, mide sorunları, kilo kaybı gibi ciddi hastalıklar olabilir. Fiziksel sorunlar ile ruhsal çöküntü durumu başlar. Birey alıngan, sinirli, umutsuz, güçsüz ve incinmiş hisseder. Çevresine ve kendisine karşı güveni kaybolur. Toplumdan soyutlanarak belirsiz ve karmaşık bir yaşantıya devam eder. Fiziksel ve ruhsal olarak çöküntüye uğrayan bireyde sinirlilik, ani tepki gösterme, sabırsızlık, kendini savunma ve karşısındaki suçlama hali, inkar etme gibi davranış bozuklukları gözlenir.

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?
1. Umutsuzluğun Nedenini Düşünün!
Hayatta yaşanacak olan her şey insanlar içindir. Bu nedenle olumsuz şeyler yaşayan tek insanın kendiniz olmadığını düşünün. Bu duruma gelmiş, tükenmiş olmanızın nedenini belirleyin. Bu durumu aşmak için korkularınızın üstüne gidin.

2. Hayatınızın Önceliklerini Belirleyin!
Yaşantınızdaki öncelikleri netleştirmeniz size nasıl bir yol izlemeniz konusunda yardımcı olacaktır. Öncelikleriniz sağlığınızın ya da sizin önünüze geçmemelidir. Başka insanların istedikleri değil kendi fikirlerinize öncelik verin. Hayır demeyi bilin.

3. Hayatınızı Yalın Hale Getirin!
Yaşam tarzınızda, işinizde, düşüncelerinizde bir sadeleşme yoluna adım atın. Belki de kurtulmak isteyip kurtulamadığınız şeyler yüzünden tükenme noktasına geldiğinizi görebilirsiniz. Sade bir yaşam daha özgür ve daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

4. Kendinize İnanın ve Kendinizi Değiştirin!
Hayatta bazı dönüm noktalarında motivasyonunuz ve işinize olan inancınız azalabilir. Hayatın kısa olduğunu ve her anın dolu geçmesi gerektiğini düşünerek inancınızı artırın. Kendinizi, fikirlerinizi, tarzınızı değiştirin.

5. Baştan Başlamaya Söz Verin!
Ne yaşamış olursanız olun, hiçbir zaman yeniden başlamak için geç değildir. Yeter ki karar verin ve kendinize olan sözünüzü tutun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git