Tiroit Nodülleri Neden Oluşur?

Tiroit Nodülleri Neden Oluşur?
28 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Tiroit nodülleri neden oluşur? Tiroit bezinde uzmanlar tarafından yapılan muayenelerle veya boyun bölgesine uygulanan görüntüleme teknikleriyle belirlenebilen yumru şeklindeki kitlelere nodül denmektedir. Başta kadınlar olmak üzere yaşlılarda, iyot acısından yetersiz beslenenlerde veya iyot yetersiz bölgelerde yaşayanlarda ve radyasyona maruz kalanlarda görülür. Sayısına bağlı olarak tekli veya multi guatr olarak görülebilir. Çoğunlukla her nodül kanser sanılsa da bu doğru değildir ancak her halükarda zararı vardır. Mesela kanser olan veya olmayan çoğu nodül kişide nefes almada ve yutkunmada zorluklara sebep olabilir. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk, aşırı kilo kaybı, sinirlilik, heyecan ve terleme gibi belirtilerle de varlığını gösterebilir.

Tiroit ultrasonagrafisi yapıldığında bu nodüllerin çapı, kistik veya solid özelliklerini, kalsifikasyonunun veya şeklinin belirlenmesindeönemlidir. Bu değerlendirmeler sonucunda çapı 1 cm’den büyük olan nodüllere kanser şüphesi teşhisi konur ve biyopsi yapılması gerekir. Biyopsi sonrasında ise kanser olup olmamasına göre tedavi uygulanır. Peki tıbbi olarak bu kadar öneme sahip olan tiroit nodülleri nasıl oluşur?

İyi huylu veya kötü huylu her tiroit nodülünün temelinde aslında kronik yani uzun süreli geçen iltihaplanmalardır. Tiroididit de denen bu iltihaplanmaya çoğunlukla bağışıklık sisteminde var olan bozukluklar veya virüsler sebep olmaktadır. Bazen ise nodüller sadece içi sıvı dolu kristaller olabilmektedir. Yani sıvı toplanmasıyla oluşan kitlelerdir ve genellikle bunların pek zararı bulunmaz. Yani kanserleşme ihtimalleri diğer nodül tiplerine göre daha düşüktür. Bazı nodüllerin içeriğinde ise katı parçacıklar, kireçlenmeler ve farklı bileşikler bulunabilir. Bu tür nodüller ise kötü huylu nodüller olarak adlandırılırlarve bu tip nodüllerin ilerleyen zamanlarda kanserleşme ve hali hazırda kanser olma ihtimalleri yüksektir. İyi huylu olarak nitelendirilen nodüller ise tamamıyla tiroit hücrelerinden oluşurlar ve içleri de tiroit salgısı ile doludur. Bazı nodüllerin oluşumu ise bunlardan ve bu sebeplerden farklı olarak iyot eksikliğine gerçekleşen guatr yani tiroit bezinin aşırı büyümesi sürecinde oluşur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git