Tırnaklardaki Hastalıkların Belirtileri

Tırnaklardaki Hastalıkların Belirtileri
7 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 270 kez okundu.

Tırnaklardaki hastalıkların belirtileri.Tırnaklar ciddi hastalıklar ve sağlık problemleri hakkında önemli sinyaller verir. Bu sinyallere bakarak vücudunuzun size anlatmak istediklerini görebilirsiniz. Tırnaklarınızı temizleyin ve hangi renkte olduğunu görün, tırnaklarınız size bir şeyler söylüyor olabilir. Sağlıklı bir tırnağın rengi dokunulduğunda pembe- pembemsi beyaz olmalıdır. Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir.

Yeşil tırnaklar, bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir. Kırmızı çizgiler, kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir. Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir. Mat tırnaklar, vitamin eksikliğinin işaretidir. Beyaz tırnaklar, hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir. Koyu renk şeritler, yaşlanma ve konjestif kalp yetmezliği ile bağlantılıdır.

Kalın tırnaklar doğal değildir. Tırnaklar güçlü olmalıdır, ancak normalden daha farklı ve pençe gibi görünüyorsa dikkatli olun. Kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur. Kalınlık akciğer hastalığının bir belirtisidir. Kalın ve sert yüzey mantar enfeksiyonunu gösterir. Kalın ve ayrılmış tırnaklar tiroid ya da sedef hastalığını gösteriyor olabilir. Normalden daha kalın tırnaklar aynı zamanda dolaşım problemine işaret ediyor olabilir.

Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir. Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur. Eğer kırılmış tırnaklar, tırnak diplerinde oyuklarla beraber görülüyorsa bu sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığı %10 oranında tırnaklardan başlar. Kırılan tırnaklar aynı zamanda beslenme yetersizliğinin de bir göstergesi olabilir. Yediklerinize dikkat edin ve genel sağlığınız için tırnaklarınıza daha fazla özen gösterin.
Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmeniz de fayda var. Tiroid hastalıkları tırnakların incelmesine neden olur. Kuru tırnaklar kolayca kırılır ve ayrılır. Mantar problemleri tırnaklarınızı ya kuru ya da nemli yaparlar. Hem tiroid hem de mantar problemleri tedavisi uzun sürer. Eğer tırnaklarınızda böyle bir değişiklik görürseniz hemen dikkate almalısınız.
Ellerinizin size gönderdiği mesajları göz ardı etmeyin. Tırnaklar ve hastalıklar düşündüğünüzden çok daha yakından ilişkilidir. Sağlığınızı korumak için sık sık tırnaklarınızı kontrol edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git