Tatlı İsteği Nasıl Bastırılır ?

Tatlı İsteği Nasıl Bastırılır ?
25 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 18 kez okundu.

Bazen yemek sonrası, bazen aç karnına durdurulamaz bir şekilde şekerli gıda alma arayışımızı günlük hayatımızda tatlı krizi olarak tanımlıyoruz. Bu tatlı krizlerinin altında psikolojik olduğu gibi fizyolojik etmenler de yatabilmektedir.

Örneğin kan şekerinin aniden düşmesi durumu olan Hipoglisemide öğünler arası gıda tüketilmiyorsa veya 3-4 saatten fazla süren açlık durumlarında kişinin bu isteğini tatlıya yöneltmesi çok görülebilir. Bunun çaresi olarak düzenli bir ara öğün alışkanlığı geliştirmek gerekmektedir.

Bazı vitamin ve minerallerin yetersizliği de vücudun tatlı arayışına girmesine yol açabilir. Vücutta eksilen vitamin veya minerale karşılık olarak tatlı isteği belirir.

Adet öncesi sendromu: PMS dönemlerinde malum olduğu üzere vücudun regl dönemine hazırlığı ve regl dönemi aşamasında bastırılamaz tatlı istekleri doğar. Bunun çözümü için yine doğru beslenme planları yapmak gerekir.

Diyet : Yanlış yapılan, uzun süre açlığa sebep olan veya şok diyetler de metabolizma hızını düşürerek açlık hissini arttıracak ve tatlıya yönelimi etkileyecektir.

Polikistik Over Sendromu (POS): Polikistik over hastalığı olan kadınların aynı zamanda genelde gizli şeker (insülin direnci) de bulunduğundan, POS’u olan kadınların tatlı krizlerini diğer kimselere göre daha fazla yaşadıkları bilinmektedir. Bu durumun aşılması adına hekim tavsiyesiyle uygun görülecek yol izlenmeli ve ayrıca ideal kiloya erişilmesi hedeflenmeli, gündelik hayata spor alışkanlığı eklenmelidir.

Parazitler: Farkında olunmaksızın aslında pek çok insanda bulunan bağırsak parazitleri sindirimin bağırsakta gerçekleşen kısmında besinden elde edilecek enerjiyi sömürdüğü için bu durum acıkma hissi ve tatlı isteğine sebep olur.

Duygusal Durum: Bilindiği üzere çikolata gibi tatlılar beyinde endorfin hormonlarını harekete geçirerek mutluluk hissi uyandırır. Bu nedenle herhangi bir mutsuzluk veya depresyon zamanında insanın yöneleceği besinlerden ilki tatlı ürünler olmaktadır.

Aslında tüm bunlar şekerin bağımlılık yapıcı özelliği ve vücudumuzun buna verdiği yanıt ile ilgilidir. O yüzden, fazla şeker tüketiminin sebep olduğu sağlık sorunlarını da göz önüne alarak tatlı krizlerimizi doğru yönetmek ve bastırmak önemlidir.

Kendinizi Aç Bırakmayın

Gerek diyet yaparken, gerekse günlük beslenme düzeninize ara öğünleri mutlaka ihmal etmeksizin yerleştirin. Çünkü uzun süreli açlık halinde beynimiz bunu acil durum ilan ederek bir an evvel enerji kazanmak için tatlıya yönelir.

Bol Su Tüketin

Metabolizmayı hızlandıran en temel gıdalardan biri su olduğu için susuz kaldığımızda beynimizin bunu da açlık gibi algılayarak yine tatlı ihtiyacı hissettirdiği bilinmekte. Bu nedenle sabah uyandığınızdan itibaren günde en az 2 litre su tüketimi ansızın gelen tatlı krizlerini önleyecektir.

Kan Şekerini Düzenleyin

Kan şekerimizin aniden düşmesi tatlı isteğinin temel sebeplerinden olup, örneğin tarçının kan şekerini düzenleyici etkisinden faydalanarak içme suyunuza veya bitki çayınıza bir kaşık toz tarçın veya kuru tarçın eklemeyi düşünebilirsiniz.
Kefir, probiyotik besinler, badem de aynı etkilere sahiptir.

Meyve Tüketimine Önem Verin

Meyvelerden alacağımız doğal şeker bünyemiz için en sağlıklı şeker olduğundan, yemeklerden 2 saat sonra meyve tüketebilirsiniz. Sulu meyveler veya daha az tüketilmek kaydı ile meyve kuruları tatlı isteğimizi bastırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git