Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir ?

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir ?
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Tarçın, günlük beslenme düzeninde çeşitli şekillerde kullanabilecek çok faydalı özelliklere sahip bir baharat olmasına rağmen tarçını tüketmenin en faydalı yollarından biri çayını hazırlamaktır. Be şekilde baharatın içerdiği tüm aktif bileşenlerin diğer yiyeceklere karışması da engellenmiş olur. Bunun yanında sindirim sisteminin tarçını çay şeklindeyken özümsenmesi de daha kolaydır.

Tarçın Çayı Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Tarçın çayının en çok tip 2 olarak nitelendirilen diyabet hastaları için faydalı olduğunun söylenmesi mümkündür. Tip 2 diyabet hastalığı, vücudun insülin seviyesindeki yükselmeye cevap verememesi nedeniyle kan şekerinin yükselmesine neden olan hastalıktır. Bir fincan tarçın çayı içilmesi kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Tarçının içeriğinde bulunan B1 vitamini insülin reseptörlerini uyarılmasını sağlar ve onların harekete geçmesini sağlayan enzimleri etkisiz hale getirir. Bunun sonucunda vücudun glukozu işleme kabiliyeti artar ve kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Tarçın çayının diyet yapılan dönemlerde yemeklerden sonra içilmesi şeker dengesinin sağlanması için oldukça faydalı olacaktır.

Tarçın Çayı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tarçın çayı, aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Vücudun ihtiyacı olandan daha fazla yemek yenmesi halinde zaman pankreas, bu durumu telafi edebilmek için fazla insülin salgılama yoluna gider. Fazladan salgılanan bu insülin, vücudun ihtiyacı olduğundan daha fazla enerjiye sahip olduğuna işaret eder. Ancak tüm enerji ihtiyacının karşılanmasından sonra insülin, vücutta bulunan fazla glukozu veya şekeri, daha sonra kullanılmak üzere depolar. Tarçın çayı, kan şekeri seviyesini düşürerek insülin seviyesini azaltır ve bu durum vücudun daha az yağ tutmasını sağlayarak kilo vermeye yardım eder. Tarçın çayının kilo vermek amacıyla kullanılması halinde sonuçlarının oldukça hızlı bir şekilde görülmesi mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey ise sabah ve öğlen olmak üzere günde iki fincan tarçın çayı içmektir.

Tarçın Çayı Mide Sağlığı İçin Faydalıdır

Tarçın çayı, sindirim sistemi için faydalı olup midedeki gazın azaltılmasını sağlar. Ülser oluşmasını önler, mide bulantısını ve kusmayı durdurur. Salya ve mide asitlerinin üretilmesini harekete geçiren etkisi sebebiyle yenilen yiyeceklerin sindirilmesi kolaylaşır. Tarçın çayı, ishal rahatsızlığını doğal yollardan kontrol eder ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bu özelliği ile huzursuz bağırsak sendromuna da iyi gelmektedir. Ayrıca bağırsaklarda oluşabilecek iltihabın da önlenmesinde faydalıdır.

Tarçın Çayı Regl Dönemlerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Tarçın çayı, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir etkiye sahiptir. Bu özelliği ile regl dönemlerini düzene sokmak için uygulayabilecek iyi bir tedavi yöntemidir. Tarçın çayı, regl döneminde gecikme olması durumunda sürecin başlamasını sağlayabilir. Sahip olduğu ağrı kesici etkisi sayesinde de çekilen ağrıların azalmasını sağlar.

Tarçın Çayı Kolesterolü Düşürür

Tarçın çayı, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürmektedir. Bu sayede kan dolaşımının yavaşlamasına neden olan akyuvar birikmesine ve kan pıhtısı oluşmasına da engel olur.

Tarçın Çayı Soğuk Algınlığı Ve Gribe Karşı Savaşır

Tarçın, doğal antibiyotik olan bir baharattır. Bu sebeple iltihapları azaltılmasında, ateşin düşürülmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı da etkili olan tarçın çayı öksürüğe de iyi gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git