Tampon Kullanımının Zararları Nelerdir?

Tampon Kullanımının Zararları Nelerdir?
8 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Tampon kullanımının zararları nelerdir? Tampon, tıpkı hijyenik pedler gibi adet döneminde kanın emilmesini ve hijyeni sağlayan silindir yapıda olan, pamuklu yüzeye sahip olan, vajina içine yerleştirilebilen ve vajinadan çıkarmak için ucunda ip bulunan medikal bir üründür. Tamponun hijyenik pedlerden farkı, adet kanının vajina içinden çıkmadan, kanı dışarıya sızdırmadan emilmesini sağlamaktır. Özel şekilde hazırlanmış olan tamponların değişik boyda ve değişik emme kapasitesine sahip olan çeşitleri bulunmaktadır. Kanamanın süresine ve miktarına göre tampon seçimi yapmanız mümkündür.

Özellikle çalışan kadınlar, iş kadınları, yüzücüler, dansçılar, sporcular tarafından adet kanamasını kontrol altına almak ve kanın dışarıya sızmadan rahatlıkla emilmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca tampon hijyenik pedlere oranla kötü koku durumu oluşumunu ortadan kaldırır ve pedlerin tene teması nedeniyle oluşan pişik hissini ortadan kaldırması açısından büyük kolaylık sağlar.

Tampon Kullanımının Zararları Nelerdir?

1. Ped kullanımına oranla vajinanın içine yerleştirmesi açısından daha çabuk kirlenme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle sıklıkla 2-3 saatte bir değiştirilmesi gerekir. Eğer tampon kullanımı 6-8 saat gibi uzun süre boyunca bilinçsiz şekilde kullanılırsa, Toksik Şok Sendromu adı verilen bir komplikasyona neden olur.
Toksik Şok Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Stafilokoccus Aureus adındaki bir bakterinin salgıladığı toksinlerin neden olduğu sendromdur. Belirtileri:

* 39 derecenin üzerinde ateş
* Baş ağrısı ve kusma
* İshal
* Tansiyon düşüklüğü
* Eklem ağrıları
* Dalgınlık
* Sürekli kaşıntı
Toksik Şok Sendromuna maruz kalmamak için tampon seçimini doğru yapmanız ve tamponu 2-3 saatte bir değiştirmeniz gerekir.

2. Tampon, yalnızca adet dönemlerinde kullanılmalıdır. Akıntının artış gösterdiği yumurtlama dönemi için tampon kullanmak zararlıdır. Vajinanın akıntısının engellenmesi vajinal mantara, vajinal kuruluğa veya vajinal tahrişe neden olabilir.
3. Bakireler için de üretilen tampon çeşitleri vardır. Fakat yanlış bir kullanım durumunda hymen zarının deforme olmasına neden olabilir.
4. Kokulu, esanslı ya da içeriğinde parfüm bulunan tamponlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca kokulu tamponlar kötü kokuları engellemek yerine daha kötü bir koku oluşumuna neden olabilir.
5. Tampon doğru yerleştirilmediği zaman sızıntı riski olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git