Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?
30 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 227 kez okundu.

Gerek vücut gerekse ruh sağlığını korumanın yolu yeterli miktarda su tüketilmesinden geçmektedir. Kadınların günde ortalama iki erkeklerin ise ortalama iki buçuk litre su içmeleri önerilmektedir. Su içmenin faydaları yazımızda anlatılmıştır.

1- Ağız Kokusunu Önler

Gün içinde az miktarda besin tüketilmesi ve yetersiz miktarda sıvı alınması nedeniyle tükürük miktarında azalma görülebilir. Bu durum ise ağız kokusuna sebebiyet verir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içilmesi halinde bu olumsuz durumun yaşanması önlenir.

2- Saçlara Sağlık Katar

Yetersiz miktarda su tüketimi saç kuruluğuna, saçlarda kırılmalara, kepek oluşmasına ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Su sadece nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda vücudu temizleyerek sağlıklı, ipeksi ve parlak saçlara sahip olmayı da sağlar.

3- Kas Kitlesi Fazla Olanlar İçin Daha Çok Gereklidir

Sağlığın korunması için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ile birlikte yeterli miktarda su tüketimine de özen gösterilmelidir. Özellikle kas geliştirici spor yapanlar için vücuttaki kas kitlesinin artmasıyla birlikte su ihtiyacının da artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Spor yapmadan önce ve sonra su kas kasılmaları ve krampların önlenmesi içinde faydalıdır.

4- Beyinsel Faaliyetler İçin Önemlidir

Unutkanlığın önlenmesi için beyinin iyi beslenmesi gerekmektedir. Beyin sağlığı için yeterli miktarda su tüketimi büyük önem taşımaktadır. Susuzluk, unutkanlığa neden olmasının yanında dikkat süresini de olumsuz olarak etkilemektedir.

5- Sağlıklı Bir Gebelik Dönemi Geçirmeye Yardımcı Olur

Gebelik dönemindeki kadınların, suya daha fazla ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun nedeni bebeğin anne karnındaki sıvı için gelişmekte olmasındandır. Bu süreçte annenin kan hacmi arttığı için daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır.

6- Kabızlığın Önüne Geçer

Lifli besinlerin sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili bir rolü vardır. Ancak ne kadar çok lifli gıda tüketilse de yeteri kadar su içilmemesi halinde alınan liflerin etkin bir şekilde kullanılması mümkün olmaz. Sindirim sisteminin daha verimli çalışması ve kabızlık gibi sorunların yaşanmaması için yeterli miktarda su tüketimine dikkat edilmelidir.

7- Stresle Savaşır

Beyin dokusunun % 85’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle vücutta yeterli kadar su bulunmaması halinde hem ruhen hem de bedenen stres altında hissedilmesi olasıdır. Bu nedenle susuz kalan beyin dokuları, su içilmesi için sürekli bir istek duyulmasına sebep olur ve su içilememesi halinde de bir gerginlik yaşanır.

8- Böbrek Taşı Riskini Azaltır

Kanı süzerek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan böbrekler, yeterli miktarda sıvı alınmaması halinde bu işlevini yapmakta zorlanmaya başlar. Bu durum çeşitli böbrek rahatsızlıklarına yol açacağı gibi böbrekte meydana gelen mineral birikmesi de böbrek taşı oluşmasına sebep olur.

9- Kalp Dostudur

Kan, hücreler için gerekli olan oksijen ile diğer maddeleri suyla daha hızlı taşımaktadır. Su tüketiminin yetersiz olması halinde kan hacminde azalma görülebilir ve bu durum dolaşım sistemini olumsuz etkiler ve kalbin yükünün artmasına neden olur.

10- Reflünün En Doğal Tedavi Yöntemidir

Reflü, yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir hastalıktır. Tedavi edilmezse yemek borusu kanserine neden olabilmektedir. Yeterli miktarda su içilmesi reflünün etkisini azalttığı gibi tamamen iyileşmesini de sağlayabilmektedir.

 • Su vücutta düzenleyici görev yapar.
 • Vücut sıcaklığının dengelenmesinde büyük rolü vardır. Terlemeyi sağlayan sudur.
 • Besinlerin daha kolay sindirilmesi ve parçalanmasında görev yapar.
 • Böbreklerde süzülmeyi kolaylaştırır. Böbreklerin işlevini gerçekleştirmedeki temel birimdir.
 • Lenf sistemi için önemlidir.
 • Tükürük üretiminin kaynağıdır.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Vücuttaki yağlanmaya karşı bir dirençtir. Bol su tüketimi kilo vermek için ilk adımdır.
 • Su tüketimi azaldığında kilo artışı görülür.
 • Yağ oluşumuna engel olduğundan yüzde yağ bezeleri ve sivilcelerin oluşumunu engeller. Cilt tonunu dengeler ve pürüzsüz bir cilt oluşturur.
 • Hamilelik döneminde vücudun en çok suya ihtiyaç duyduğu donemde anne ve bebek gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Emziren bayanlarda süt üretimine yardımcıdır. Ayrıca bebeğin de yeterli suya ulaşması için büyük önem taşır.

Bu ve bunun gibi daha bir çok maddeyle sıralayabileceğimiz su içmenin faydaları sağlıklı bir yaşama daha kolay ulaşmamıza yardımcıdır. Vücudumuzun en temel ihtiyacı olduğundan mutlaka yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermeliyiz. Ancak gereken önemi vermedigimiz aşikar. Bu sebeple su içmek için hatırlatıcı uygulamalar veya notlar kullanarak günlük su limitine ulaşmamız bizim için önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git