Strese İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?

Strese İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?
31 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Strese iyi gelen bitki çayları nelerdir ?Günümüzde sıkça duyduğumuz stres hayatın bir parçasıdır aslında. Çünkü insan, çevresinde olup biten her şeyden etkilenen ve buna tepki veren bir varlıktır. Her bireyin yeteri kadar strese ihtiyacı vardır ki buna olumlu stres diyoruz; yani kişinin hedefine ulamadaki süreçte kendi potansiyelini en iyi şekilde kullandığı uzun süreli olmayan, kişiyi yormayan miktardaki strestir. Aksi durumda da olumsuz stres karşımıza çıkar ve kişinin hayat enerjisini alıp götürür. Mutsuzluk, kendini ifade edememe,tekrarlayan baş ağrıları ve uykusuzluk en belirgin belirtileridir.

Strese girdiğimizi fark etmek, bu süreçle en etkili bir biçimde baş etmemizi sağlamada ilk adımdır. Pozitif düşünerek, açık havada yürüyerek, spor yaparak ve tatbikî sakinleştirici, rahatlatıcı bitki çaylarının etkisinden yararlanarak stresin üzerimizdeki etkilerinden kurtulabiliriz.

  • Gül çayı içinde bulundurduğu maddelerin dolaşım sistemine etki ederek vücutta rahatlama sağlamasıyla, günün stresinden kurtulmak ve rahatlamak için iyi bir alternatif olabilir. Endişe, stres ve baskı halinde içilen bir fincan gül çayı kişiyi sakinleştirip, pozitif bir ruh haline bürünmesini sağlar.
  • Papatya çayının güçlü bir antidepresan etkisi olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan etken maddeler sinir sistemi merkezine etki ederek kişide rahatlama, gevşeme hissi sağlar. Bu özelliği ile stres, uykusuzluk ve kaygı esnasında en sık tüketilen bitki çaylarının başında gelmektedir.
  • Aromatik kokusu ve hafif içimiyle yasemin çayı güçlü bir antioksidan olmasının yanında stresin etkilerini azaltmaya, enerjiyi ve konsantrasyonu arttırmaya da yardımcı olur.
  • Akdeniz’e özgü bir bitki olan Lavanta ‘ya o güzel kokusunu çiçeklerinde bulunan yağlar vermektedir. Kokusu bile insanın içini açmaya yeterken, sakinleştirici özelliği bulunan Lavanta çayı; uykusuzluğa, strese, depresyona karşı etkilidir . Aynı zamanda bağışıklık sitemini güçlendirmeye de yarar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git