Spor Yapan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Spor Yapan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?
7 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 293 kez okundu.

Spor yapan çocuklar nasıl beslenmeli?Tüm çocukların yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi çok önemlidir, ancak spor yapan çocuklar için bu durum daha da önemli bir hale gelmektedir. Çünkü spor yapan çocukların vücutlarında salgılanan enzimlerin ve hormonların her zaman en düzgün biçimde çalışması gerekir. Bu da ancak ve ancak doğru beslenme ile mümkün olur. Spor yapan çocukların karbonhidrat, protein ve yağ grubundaki tüm besinlerden yararlanmaları gerekmektedir. Spor öncesi ve sonrasında en önemli gıda grupları karbonhidrat ve protein grubudur. Çünkü spor sırasında glikojen depoları boşalırsa vücuttaki kas kütlesinden harcanmaya başlanır bu durum da özellikle çocuklar için istenmeyen bir durumdur.

Bunu engellemek için sporcu çocuklara için şöyle bir beslenme programı oluşturulabilir:
-Çocuklar sabah uykudan uyandıkları zaman, 7-8 saat kadar uyudukları ve süre zarfında da hiçbir şey tüketmedikleri düşünülürse, glikojen depolarının en kısa sürede doldurulması gerekir. Bu nedenle güne muz gibi zengin içerikli bir meyve ile başlayabilirler. Muz içerdiği vitamin ve mineral bakımından çocukların gelişimi için de iyi bir meyvedir.
-Daha sonra yumurta, tam tahıllı ekmek, peynir, bal, tereyağı, yeşil zeytin ve taze meyvelerin sıkılmasıyla hazırlanmış bir içecek ile kahvaltı yapabilirler.
-Spor yapan çocuklar için ara öğünler de çok önemlidir ve özellikle ara öğünlerde kapalı paket ürünlerden uzak durmalıdırlar.
-Öğle ve akşam yemeklerinde ise balık, tavuk, kırmızı et gibi seçeneklerin bulunduğu ve bol yeşillikli bir salata ile beslenmelidirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git