Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
31 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Soğanın sağlığa faydaları nelerdir? Soğan tam bir şifa kaynağıdır, her derde deva mucize gibi bir besindir.

1-Sağlığımız için soğan olmazsa olmaz bir besindir, enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir.
2-Soğanda; B,C vitaminlerinin yanında demir, tiamin, kükürt ve lif açısından zengindir, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı en iyi ilaçtır. Mide sorunlarına en iyi ilaçtır, midedeki gazın giderilmesine yardımcı olduğu gibi kanser gibi hastalıkların yanında pek çok hastalığın sebebi olan serbest radikallerin vücuttan kolayca atılmasını sağlayan mucize gibi bir besindir.
3-Soğan doğal antibiyotiktir. Kanı temizler, damar tıkanıklığını ortadan kaldırır, kalp ve damar hastalığı olanların mutlaka tüketmesi gerekir.
4-Enfeksiyonlara iyi gelen soğan kış aylarında sık rastladığımız solunum yolu enfeksiyonlarından olan, nezle, grip ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılması gereken bir besindir. Balğam söktürücüdür, öksürük ve bronşite iyi gelir.Ayrıca oluşabilecek alerjilere karşıda iyi bir silahtır.
5-Burundaki hafif kanamaları durdurmada etkilidir. Özellikle kılcal damarlarda meydana gelen kanamaları durdurur.
6-Yanıklar ve böcek ısırması gibi enfeksiyon oluşturan durumlarda zarar gören bölgeye soğan ile müdahale edilmeli bu sayede bölgedeki enfeksiyon temizlenmiş, yara ve yanıklar kısa sürede iyileşmiş olur.
7-Kansere neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağladığı için mutlaka yakalanmadan önleminizi almak istiyorsanız soğan tüketmelisiniz.
8-Sürekli soğan tüketimi damarlarda meydana gelen damar sertliğinin ortadan kalkmasında önemli rol oynar.
9-Yaşlanmayla birlikte kemiklerde sorunlar oluşmaya başlıyor, soğan kemik sağlığını düşünen herkesin düzenli tüketmesi gereken bir besin, kemik sağlığını da koruyor.
10-Düzenli soğan tüketirseniz kötü kolesterolü normal seviyede tutarken iyi kolesterolü normal seviyesinde tutmaya yardımcı olur.
11-Soğan cilt sağlığı içinde ayrı bir önem taşır, yüzdeki çillerin tedavisinde ve çıbanın tedavisinde soğanın kürü yapılarak bölgeye uygulanması sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olması, hızlı uzaması ve dökülmesini önlemek istiyorsanız düzenli olarak soğan tüketmelisiniz. Tüketmiyorsanız bile kür haline getirip maske olarak saçınıza uygulayabilirsiniz.
12-Soğanın birkaç dakika ağızda çiğnendiğinde ağız içinde oluşan bakterileri temizler.
13-Hafızanızın kuvvetli olmasını istiyorsanız soğan tüketmelisiniz.
14-Soğan idrar söktürücüdür,hazımızlığı giderir, kum ve taş dökmeye yardımcı olduğu gibi adet düzensizliklerini giderir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git