Siyah Çayın Faydaları Nelerdir ?

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir ?
31 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Siyah çay, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan faydalı bitkilerin başında yer almaktadır. Doğru oranda ve doğru şekilde içildiği zaman insan sağlığı için çok sayıda faydası bulunmaktadır. Çay içmek, kalp sağlığını korumasının yanında diyabet ve bazı kanser türlerine karşı da korunmayı sağlar. Günde 3-5 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilen siyah çayın içeriğinde A, D ve B12 vitaminleri, Sodyum ve Potasyum gibi mineraller bulunmaktadır. Siyah çay içmenin faydaları aşağıda anlatılmıştır.

Siyah Çay Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Yapılan bir çalışmada günde 3 – 4 fincan siyah çay içen kişilerin inme rahatsızlığını yaşama riskinin günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında daha az olduğu tespit edilmiştir. Yapılan başka bir çalışmada da siyah çayın, kalp krizi yaşanması olasılığını % 44 oranında azaltabileceği ve kötü kolesterol seviyesini de % 11 oranında düşürebileceği tespit edilmiştir.

Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan çalışmalar siyah çayın bazı kanser türlerinin oluşumuna karşı koruyucu bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınların meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca akciğer kanserinin gelişimini de azaltabilmektedir.

Sağlıklı Kemikler İçin Faydalıdır

Siyah çayın düzenli olarak tüketilmesi halinde, içeriğinde bulunan fitokimyasalların güçlü kemiklerin oluşmasına destek olduğu, kemik yoğunluğunun artmasında katkıda bulunduğu, osteoporoz ve artrit risklerini de azalttığı görülmüştür.

Diyabet Riskini Azaltır

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaşamakta olan yaşlı insanlar ile yapılan çalışmalar neticesinde düzenli olarak günde 1- 2 fincan siyah çay tüketen insanların Tip 2 diyabete yakalanmalarında % 70 oranında düşme olduğu belirlenmiştir.

Ağız Sağlığı İçin Yararlıdır

Siyah çay dişlerde plak oluşumunu azaltmakta ve çürüklere neden olan bakterin gelişimini kısıtlamaktadır.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olur

Siyah çay, özellikle karın çevresinde görülen yağlanmaları azaltırken, yağların yakılmasını hızlandırarak kilo verilmesine destek olur.

Antioksidan Özelliktedir

Siyah çay, tütün ve diğer toksin maddelerin neden olduğu DNA hasarlarının giderilmesi için etkili olup meyve ve sebzelerle desteklenmiş olan bir diyette siyah çayın da mutlaka bulunması önerilir. Açık çayın limon ile birlikte içilmesi antioksidan alımını kolaylaştırmaktadır.

Stresi Azalmasını Sağlar

Siyah çayda bulunan L- theanine maddesi rahatlama ve uzun süreli bir konsantrasyon sağlar. Yapılan çalışmalarda gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketilmesinin strese neden olan kortizol hormonunun seviyesini düşürdüğü görülmüştür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiri

Siyah çayın içeriğinde bulunan alkylamine antijenleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için faydalıdır.

Sindirim Sistemini Düzenler

Siyah çayın içeriğinde bulunan etken maddeler aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıklarında iyileştirici etkiye sahip olup düzenli olarak tüketilmesi halinde bu rahatsızlıkların oluşmasını da önlemeye yardımcı olur.

Enerjinin Artmasını Sağlar

Siyah çayın yapısında bulunan düşük kafein miktarı kan dolaşımına ve kanın akışına yardımcı olur. Bu durum beyin fonksiyonlarının güçlendirilmesi için de faydalıdır. Ayrıca, metabolizmanın, solunum sisteminin, kalbin ve böbreklerin uyarılmasını sağlar. Tüm bunlar ise insanın kendisini daha enerjik hissetmesini sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git