Sistit Hastalığı ve Belirtileri

Sistit Hastalığı ve Belirtileri
1 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Sistit Hastalığı ve Belirtileri.Çağımızda hızla yaygınlaşan en önemli sağlık sorunlarından olan sistit genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. İlk kez 1887 yılında Alexander Sekene tarafından tanımlanmıştır. İdrar sıklığı, sıkışmanın fazla olduğu ve 6 aydan uzun süren alt karın ağrısı, idrar yaparken yanma ile karakterize mesane iltihabı olarak tanımlanması mümkündür. Kronik ve ilerleyici olması hastalığın en önemli iki özelliğidir.

Sistit belirtileri arasında sık idrara çıkma, sıkışma, mesane bölgesinde ağrı, idrar kaçırma, gece idrara çıkma, acil idrar yapma hissi, kötü kokulu idrar, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken ağrı ve yanma, idrarda kan görülmesi, idrar renginin koyulaşması sayılabilir. Ağrı sürekli ve ya aralıklarla gelişebilir. Kadınlarda vajina ve pelvik bölgede yaygın olmasına karşın erkeklerde bu ağrı testis, skrotum ve perine bölgesinde daha yaygındır. Basınç şeklinde hissedilebileceği gibi mesane de spazm ve batıcı şekilde de hissedilebilir. Bazı kaynaklara göre belirli yiyecek ve içeceklerin ağrıyı olumsuz yönde etkilediği belirtilmiş olup bazı ilaçların ise ağrının şiddetini daha artırdığı bildirilmiştir.

Yapılan araştırmalar neticesinde sistiti olan kadınlarda, cinsel ilişki sırasında ağrı şiddeti giderek artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Aynı araştırmalar cinsel istek, uyarım ve orgazm sıklığında azalma gibi semptomların var olduğunu ortaya koymuşlardır. Yaşam kalitesini önemli oranda, olumsuz yönde etkileyen sistitin tanısı ultrasonografi, fiziki muayene, kan ve idrar testleri ile konmaktadır. Sistit hastalığına neden olan bazı risk faktörleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: genital hijyenin olmaması, düzensiz cinsel ilişki, hamilelik, yaşlılık, diyabet hastalığı bulunan kişiler, menopoz, prostat hastalığı olan bireyler. Sistit hastalığının tedavisinde birinci basamak diyettir. İkinci basamak ise analjezikler ve pelvik gevşeme egzersizlerinin uygulanmasıdır. Ardından hastaya hijyen eğitimi verilmelidir. Tüm bu tedavilere rağmen hastanın durumunda düzelme olmazsa üçüncü basamak mesane distasyonudur. En son basamak ise cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavinin amacı ise mesane kapasitesini artırmaya yöneliktir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git