Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir ?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir ?
2 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 264 kez okundu.

Günümüzde çoğu kimsede alternatif tıbba yönelme eğilimi görülmektedir. Bu eğilimde olan kimselerin uyguladığı yöntemler arasında kolay hazırlanışları ile bitki çayları gelmektedir. Sarı kantaron bitkisi depresyon, sindirim sistemi ve çeşitli ağrılara karşı etkili olup diğer pek çok faydası da bulunmaktadır.

Sarı Kantaron Bitkisi

Üzerinde bulunan minik deliklerinden ötürü halk arasında bin bir delik otu olarak da isimlendirilen sarı kantaron bitkisinin çiçek ve kök kısımları önemli bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Sarı kantaron bitkisinin yağ formunda da kullanılması da mümkün olsa da genellikle bitki çayı şeklinde demlenerek tüketilmesi tercih edilmektedir.

Sarı Kantaron Çayının Demlenmesi

Önceden kaynatılmış olan iki bardak içme suyunun içerisine 2-3 çay kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron bitkisi eklendir. Demini alması için 10 dakika kadar bekletildikten sonra süzülerek içilir. Bal ve limonla kullanılarak tatlandırılması mümkündür. Çayın acımaması için demlenme süresinin çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları

 • Sarı kantaron çayı Antidepresan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle ruhsal ve psikolojik sıkıntı yaşanması durumlarının giderilmesinde oldukça başarılı bir etkisi bulunmaktadır. Sarı kantaronun çayının depresyon tedavisinde hastanın rahatlamasını sağlamaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalar neticesinde de kanıtlanmıştır.
 • Özellikle strese bağlı olarak meydana gelen uykusuzluk sorunlarına, kaygı ve korku hissi gibi kötü hislerin önlenmesinde de faydalı olmaktadır.
 • Cilt bakımının sağlanması açısından da oldukça etkili olan sarı kantaron çayı, ciltte meydana gelen yanıkların ve yaraların, egzama ve varislerin tedavi edilmesinde de başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Ciltte oluşan sivilceler mücadele edilmesinde de başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca sivilcelerin cilt yüzeyinde bıraktığı izlerin geçirilmesi için de kullanılması mümküdür.
 • Antiseptik özellikleri barındırması nedeniyle vücudu mikroplara karşı koruyarak çeşitli hastalıklara yakalanmayı önlediği gibi iltihap giderici bir özelliği de sahiptir.
 • Sarı kantaron çayı, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olduğundan yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Bağırsak problemlerinin giderilmesi sağlar, idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan gelen karın ağrısı şikayetinin ve iştahsızlığın önlenmesini sağlar.
 • Vücuttaki hormonları dengeleyici bir özelliği bulunmaktadır. Yaygın olarak görülen tiroit rahatsızlıklarından olan hipertiroidin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Adet döneminde olan kadınların, adet dönemlerini daha az seviyede acı ve ağrısız olarak geçirmelerine yardımcı olur. Sarı kantaron çayı, ağrı giderici özelliği ile menopoz döneminde de kadınlar tarafında da kullanılması önerilmektedir.
 • Antioksidan ve anti inflamatuar maddeler içerdiğinden dolayı baş, kas, eklem ve bel ağrılarının hafifletilmesi için de faydalıdır. Özellikle gut hastalığından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
 • Mide ve sindirim sisteminde yaşanan sorunların giderilmesinde, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkların etkilerinin hafifletilmesinde yardımcı olup hazmı kolaylaştırma ve iştah açma gibi özellikleri de bulunmaktadır.
 • Sarı kantaron çayı, kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmalarına engel olduğu için kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Grip ve nezle rahatsızlarının etkilerini gidermek için de faydalı olup balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Kronik yorgunluğun ve uykusuzluğun giderilmesi için de faydalı sonuçlar vermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git