Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmalı?
16 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Saldırgan çocuğa nasıl davranmalı?Öncelikle burada şunu ifade etmek gerekir. Her zaman söylüyoruz. Çocuklar ailesinde neyi nasıl görürse o da aynı şekilde davranır. O yüzden siz çocuğunuzda bu saldırgan tavırları aşmak istiyorsanız, önce kendinizi değiştirmelisiniz. Burada yapılan en büyük hatalardan birinden bahsetmek istiyorum. Eğer çocuğunuzda saldırgan bir tavır sergiliyorsa siz de sakın ona aynı şekilde tepki vermeyin ve inatlaşmayın. Çünkü bu onu daha çığırından çıkaracaktır, sizin verdiğiniz tepkiye karşılık o daha da agresifleşecektir. O yüzden sakin olmalısınız. Daha sonrasında çocuğunuzu karşınıza alıp sakin bir dille neden böyle davrandığını, neyin onu mutlu etmediğini, onun bu davranışının sizi üzdüğünü ve ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Bunun yanında çocuğunuza sinirlendiğinizde siz nasıl davranıyorsunuz ona bakmaya çalışın. Çünkü, çocuğunuz sizden gördüğü davranışları da tekrarlıyor olabilir.

Çocuğu saldırganlığa iten sebeplerden biri de aile içinde iletişim kuramıyor olmasıdır o yüzden çocuğunuzla bol bol iletişim kurmaya çalışmalısınız. Bunun yanında isteklerini açık açık söyleyebilme imkanı tanımalı ve bunu ona hissettirmelisiniz. Belki en önemli hususlardan bir tanesi de, saldırgan davranışlara karşılık ceza verici bir tutum geliştirmemelisiniz. Çünkü bu onu olduğundan da fazla agresif yapar.

Çocuğunuz yeterli derecede enerjisini boşaltamadığı içinde bazı agresiflikleri yapıyor olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun deşarj olabileceği ortamlar yaratmaya çalışın, bol bol parka götürebilirsiniz, hareketli aktiviteler yaptırabilirsiniz bu onun rahatlamasını ve enerjisini oraya boşaltmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git