Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Salatalığın faydaları nelerdir?Salatalık, genel sağlığın korunması için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Salatalık ülkemizde pek çok yerde ve çok kolay yetiştiriliyor. Dileyen ve bahçesi bulunan kişiler bahçesinde kendisi bile salatalık yetiştirebiliyor. Salatalık ülkemizde daha çok çiğ olarak tüketilir ve içinde bol miktarda su bulunur. Salatalığı sağlığa faydalı kılan şey, daha çok içerdiği vitamin ve minerallerdir. Salatalığın içinde A, C, K ve E vitaminleri bulunur. Bunun yanında salatalık içeriğinde bol miktarda tiamin, sodyum, potasyum, riboflavin, pridoksin, niasin, çinko, folat ve diyetlifleri yer alır. Bunun yanında salatalık, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez gibi sağlık için çok önemli mineraller de içerir.

Salatalık, özellikle de cilt sağlığına çok faydalıdır. Özellikle de yaşlanmaya bağlı olarak göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkların ve şişkinliklerin önlenmesine yardımcı olur. Gece yatarken gözünüzü kapatarak gözünüzün üzerine bir adet salatalık koyarak gözlerinizin yaşlanmasını erteleyebilirsiniz. Cilt ve saç bakımı için üretilen hemen hemen her bakım ürünü içinde salatalık özü bulunduğunu fark edebilirsiniz. Cilt ve deri sağlığının korunmasında önemli rol oynayan salatalığı evde kendi imkanlarınız ile evde maske yaparak da cildinize uygulayabilirsiniz.

Salatalık, cilde canlılık katar ve göz çevresindeki şişkinlikleri azaltır. Cilt üzerinde meydana gelen güneş yanıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Salatalık, cildi gençleştirir ve gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git