Sağlıklı Bir Çocuk İçin Olmazsa Olmazlar

Sağlıklı Bir Çocuk İçin Olmazsa Olmazlar
8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Sağlıklı bir çocuk için olmazsa olmazlar.Yetişkinlik döneminde bir bireyi birey yapan ne varsa aslında çocukluktan süregelen şeylerden kaynaklanır. Hem beden olarak hem de ruh olarak sağlıklı bireyler için sağlıklı çocuklar olmalıdır.

Bir çocuğun gelişimini iki temel faktöre ayırabiliriz: Genetik faktörler ve çevresel faktörler.
Genetik faktörler için ebeveynlerin yapabileceği pek bir şey yoktur. Sadece kalıtsal yollarla geçen hastalıklara karşı gerek bebeklik dönemlerinde gerekse çocukluk dönemlerinde önlemler alınmalıdır.
Bu hastalıklar, ilk aşamalarından itibaren kontrol altında tutuldukları zaman çok daha az etkileri olmaktadır.
Diğer faktör olan çevresel faktörler ise çok farklı konuları kapsamaktadır ve ebeveynlerin direkt olarak müdahale edip değiştirebilecekleri şeylerdir. Örneğin aile ortamı, oyuncaklar, beslenme şekilleri, okul, öğretmenler, arkadaşlar, okunan kitaplar, spor faaliyetleri, aktiviteler çocukların sağlıklı olmaları veya olmamaları üzerinde oldukça büyük etkileri vardır.
Bu nedenle bunlardan hareketle sağlıklı bir çocuk için olmazsa olmaz denilebilecek bazı önemli noktalar şunlardır:
-Mutlu aile ortamı, ebeveynlerin çocuğu ilgisiz bırakmamaları, ebeveynlerin çocuğu huzursuz edebilecek konularda konuşmaması ve tartışmaması
-Çocuğun ilgisini çekebilecek ve hayal dünyasını geliştirebilecek oyuncaklar, aynı zamanda karakterinin kötü etkilemeyecek oyuncaklar
-Çocuğun her türlü besin ögesinden dengeli ve yeterli bir şekilde alabilmesi, kaliteli gıdalar ile beslenmesi
-Çocuğun arkadaş ortamı, özellikle ilkokul dönemindeki çocukların arkadaş çevresi çok yakından tanınmalıdır zira günümüzde kötü alışkanlıklar (sigara vb.) ilkokul çağındaki çocuklar için bile tehlike unsuru haline gelmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git