Safran Çayının Faydaları Nelerdir ?

Safran Çayının Faydaları Nelerdir ?
3 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Safran çayı, crocus sativus isimli bitkinin çiçeğinden elde edilen baharattan yapılmaktadır. Dünyadaki en pahalı baharat olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise bitkinin yıl içerisinde çok kısa bir süre için büyüyor olması ve hasat edilmesinin de oldukça zor olmasıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde safranın anti kanserojen, antimutajenik (mutasyonu engelleyen), antioksidan ve anti depresan özellikler ihtiva ettiğini göstermiştir.

Safran Çayının Hazırlanması

Kaynamış bir fincan su içerisinde yaklaşık olarak 15-20 kadar tel safran bitkisinin 5 ila 7 dakika kadar demlenir. Bu sürenin sonunda fincanın içindeki safran telleri çıkarılır ve bir süre çayın soğuması beklendikten sonra Oldukça acı bir tada sahip olduğundan tercihe göre bal ya da meyve suyu eklenerek tatlandırılması mümkündür.

Safran Çayının Faydaları

1.Strese İyi Gelir

Safran çayı Antidepresan özelliği ile stres ve endişenin giderilmesi için yardımcı olur. İnsana kendisini daha pozitif hissettirerek ruh halinin yükseltilmesini sağlar. Bu özelliği ile hafif ve orta şiddetli seyreden depresyon rahatsızlığında kullanılması önerilir.

2.Menstrüasyon Dönemine Yardımcı Olur

Safran çayının adet döneminde bulunan kadınların ağrı ve sancılarının azaltılması ve bu dönemin daha rahat atlatılması için olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.

3.Kansere Karşı Etkilidir

Safran çayı, içerdiği krosin ve diğer kimyasal bileşenler sayesinde kansere neden olan hücrelerle savaşır. Ayrıca gizli kanser hücrelerinin oluşmasını engeller ve tümöre neden olan hücrelerin küçülmesini sağlar.

4.Kalp Sağlığını Destekler

Safran çayının sahip olduğu zengin antioksidanlar ile damar içinde yağın birikmesine engel olarak kalp sağlığının korumasına katkıda bulunur. Tansiyon ve kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

5.Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Safran çayı, zamanla kalın bağırsak içerisinde birikmiş olan atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olduğu gibi bu durumun tekrarlanmasına da engel olur.

6.Yüksek Kan Basıncını Düşürülmesini Sağlar

Safran çayı, içeriğinde bulunan krosin maddesinin etkisi ile yüksek tansiyon rahatsızlığının önlemesinde faydalıdır.

7.Göz Sağlığını İçin Faydalıdır

Safran çayı, göz problemleri yaşanmasını azaltmaya yardımcı olduğu gibi körlüğe neden olabilecek bir takım sorunları ortadan kaldırılması için de faydalıdır. İçeriğinde bulunan yağlı asit içeriği sayesinde görme hücrelerinin sağlığının korunmasını sağlar.

8.Afrodizyak Etkisi Vardır

Safran çayının, libidoya destek olan afrodizyak görevini de yerine getirdiği tespit edilmiştir.

9.Soğuk Algınlığa Ve Gribe Karşı Etkilidir

Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarında etkili olan safran çayının balgam sökücü özelliği de bulunmaktadır. Sıcak olarak tüketilmesi halinde boğaz ve göğüs ağrısını hafifletmeye de yarar.

10.Mideyi Rahatsızlıklarını Tedavi Eder

Düzenli olarak safran çayı tüketmek, mide ülseri ve gazının neden olduğu ağrıları giderir ve çeşitli mide bağırsak sorunlarının önlemesine yardımcı olur.

11.Cilt Bozukluklarını Tedavisi İçin Faydalıdır

Safran çayının sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği de belirlenmiştir. Safranın içeriğinde bulunan elementlerin bazıları sedef ve benzeri ağır cilt rahatsızlıklarında cildin yatıştırılmasına yardımcı olarak tedaviye olumlu katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git