Rezene Çayı Neye İyi Gelir ?

Rezene Çayı Neye İyi Gelir ?
3 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Tohumları çiğ olarak da bile tüketilebilen rezene bitkisi en çok çayı yapılarak tüketilmektedir. Rezene çayının, sağlıklı bir yaşam için oldukça fazla sayıda faydası bulunmakta olup uzmanlar tarafından sıklıkla içilmesi tavsiye edilmektedir.

Rezene Çayının Hazırlanması

Rezene çayı, yaklaşık 80 derecede ısıtılmış suya veya kaynatılarak fincana konulan dinlendirilmiş suya 1-2 çay kaşığı kadar rezene konularak hazırlanır. Çayın demlenmesinden sona çok bekletilmeden süzülerek içilir. Çaya şeker konulmaması etkisini arttıracağı için şekersiz içilmesi önerilir.

Rezene Çayının Faydaları

1.Rezene Çayı Mideye Çok İyi Gelir

Rezene çayı, en fazla mide sorunlarının giderilmesi için önerilen bir bitki çayıdır. Mide kasılmalarının ve mide spazmlarının önlenmesi için oldukça etkilidir. Ayrıca reflü ve gastrit gibi ciddi mide problemlerinin tedavisinde de önerilmektedir.

2.Vücuttaki Toksinleri Atılmasını Sağlar

Vücutta biriken toksinlerin atılması için rezene çayının içilmesi önerilmektedir. Rezene çayı, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde özellikle gözeneklerin tıkanmasına neden olan ve kişiyi sağlıksız hissettiren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Terleme etkisi ile vücuttaki fazla suyunda atılmasına yardımcı olur. Enfeksiyona bağlı hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılan bir bitkidir.

3.Kansere Karşı Etkilidir

Rezene çayı, kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılmakta olup özellikle kolon kanserine ve meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

4.Emziren Anneler İçin Faydalıdır

Rezene çayı, emziren annelerde sütün artmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Anne adaylarının da kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu şekilde rezene çayının faydalarının anneden bebeğe geçmesi de sağlanmış olur.

5.Rezene Çayı Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Rezene çayı, safra üretimine yardımcı olması özelliği ile sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sürecinin daha kolay olmasını sağlar ve sindirim sistemini rahatlatır.

6.Diş Sağlığı İçin Faydalıdır

Diş ağrısı diş eti sorunlarına karşı etkili olan rezene çayı, diş iltihaplanmalara karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

7.Göz Sağlığı İçin Rezene

Rezene çayı göz sağlığının korunması için de önerilen bir çaydır. Göz rahatsızlıklarının belirli bir ölçüde engellenmesine yardımcı olmaktadır.

8. Tansiyona Problemine İyi Gelir

Yatıştırıcı içeriği ile yüksek tansiyon problemi yaşayanlarda tansiyonun düşürülmesini sağlar. Tansiyon hastalarının kullanmaları tavsiye edilir.

9.Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Rezene çayı, öksürüğün azaltmasında da etkili olup içerisine bal ve limon katılarak tüketilmesi halinde çok iyi bir ödem söktürücü özellik göstermektedir.

10.Regl Dönemi İçin Faydalı Etkileri Vardır

Kramplar şeklinde görülen regl ağrılarının giderilmesi için faydalı olan rezene çayı, yatıştırıcı etkisi ile de rahim kasılmalarını ciddi ölçüde azaltır. Kadınlar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

11.Diyet Yapanlar İçin Faydalıdır

Rezene çayının tok tutucu ve açlığı bastırıcı etkisi bulunmakta olup kilo vermeye yönelik olarak yapılan diyet dönemlerinde kullanılması kilo vermede yararlı olacaktır.

12.Vücudun Güçlenmesini Sağlar

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan rezene çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git