Pozitif Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Pozitif Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
16 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Pozitif çocuk nasıl yetiştirilir?Çocuğunuzu hayata karşı pozitif olarak yetiştirmek istiyorsanız öncelikle sizin de hayata karşı bakış açınız pozitif olmalı. Çocuğunuza anca o zaman bir şeyler verebilirsiniz.
Çocuğunuz kendi başına bir şey denemeye kalktı ve başarısız oldu, hata yaptı diyelim. Ona bu dünyanın sonuymuş ve bir daha zaten başaramayacakmış imajını vermeyin, hep bir şansı olduğunu hatırlatın.

Önüne daha çok ve hatta daha güzel imkanların çıkacağını anlatarak olumsuz düşünmesini engelleyebilirsiniz. Sonrasında ona hata yapmak için de imkan verin. Hata yapsın, olumsuzlukları görsün sonrasında tabi sizin de yardımınızla daha doğrusunu kendi yapacaktır. Bu konuda belki en önemli başlıklardan biri de, çocuğunuza olumlu geri dönüş yapın. Bunu hem daha fazla cesaretlendirecektir, kendi olan güvenin sağlamlaştıracaktır hem de pozitif düşünmesini de sağlayacaktır. Özellikle aile ortamınıza dikkat edin. Çocuğunuzu hayata karşı ne kadar pozitif bir birey olarak yetiştirmek istiyorsanız ona göre davranın.

Mesela ne olursa olsun sesinizi yükseltmeyin, birbirinizi dinleyin. Çocuk bunları görerek örnek alacak ve hata kendi hayatında uygulayacaktır. Yani kısaca işe ev ortamınızı en başta pozitifleştirerek başlayın. Çocuğunuza daima hoşgörülü ve sabırlı davranın. Zaten bunu ona hissettirdiğinizde kendisi de bir yerden sonra hayatını inşa etmeye başlarken sabır göstermeye, hoşgörülü olmaya başlayacaktır. Son olarak; çocuğunuza bir şeyleri diretmektense, ona sunabildiğiniz kadar seçenekler sunun. Çünkü, bir şeyleri kendi iradesiyle seçme şansı ona bırakıldığında bu onu mutlu edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git