Portakalın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Portakalın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
9 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran portakal adeta mucizevi bir meyvedir. Sadece C vitamini barındırmakla kalmaz aynı zamanda A, B, D ve E vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Aynı zamanda demir ve bakır gibi elementleri de içerisinde bulundurmaktadır. Özellikle C vitaminin sayesinde bağışıklık sisteminde güçlenmeler sağlamaktadır. Böylece kişileri etrafında bulunan hemen hemen her hastalığa karşı korumayı sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Portakal şifa verici özellikleri ile birlikte enerji ve C vitamini kaynaklarındandır. Yapılan çalışmalarda, bir porsiyon portakal suyunda sıradan bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının 200 katı kadar C vitamini bulunduğu belirlenmiştir. C vitamini, vücutta birincil antioksidan olarak görev yapar ve vücut için çok zararlı olabilen serbest radikallerin vücuttan atılmalarını sağlar.

Bağışıklık sistemi için bir savunma kalkanı olarak görev yapan C vitamini, hücreleri onarmak ve yeni dokuları oluşturmak için gerekli olan kolajen proteinin temel bileşenlerindendir. Ayrıca suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle kısa aralıklarla alınması zorunludur. Eksikliği vücutta büyük sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Bu açıdan portakal tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Kanseri Önler

C vitamini, vücutta antioksidan olarak görev yapmakta olup kansere neden olabilecek özellikteki serbest radikallerin etkisiz hale getirilerek vücuttan temizlenmesini sağlamakla görevlidir. Serbest radikaller, sağlıklı hücreleri mutasyona uğratıp bozarak kanserli hücrelere dönüşmesine neden olur. Bu sebeple C vitamini gibi antioksidanlar öncelikle hücresel metabolizmayı korumaya odaklanır. Kanser ve vücuda zarar verebilecek diğer hastalıklardan vücudu korumaya yarar.
Portakal, C vitamininin dışında güçlü bir antioksidan olan hesperidini de içermektedir. Hesperidin, özellikle kolon kanserinin önlenmesiyle ilişkilendirilmiş olup diğer birçok kanser türünün önlenmesinde de etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Vücudu Zehirli Maddelerden Arındırır

Portakal, C vitamini kadar işlevsel ve güçlü olmasa da orta seviyede bir antioksidan olarak bilinen A vitamini açısından da oldukça zengindir.
A Vitamini de antioksidan olması sebebiyle vücudun zehirli maddelerden arındırılmasında faydalıdır. A vitamini, göz sağlığı için iyi olup geceleri görme kabiliyetini de arttırır. Bir fincan portakal suyu günlük A vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır.

Kan Dolaşımını ve Üretimini Artırır

Portakal ve taze sıkılmış portakal suyu folik asit açısından da oldukça zengindir. Teknik olarak B9 vitamini olarak adlandırılan folik asit, B vitamini komplekslerinin bir üyesi olup vücutta B vitaminin oluşturulmasında görev yapar. Dolayısı ile DNA’nın oluşmasında ve yeni hücrelerin meydana getirilmesinde gerekli bir maddedir. Folik asit aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu hücresel mutasyonlara da engel olur.

Folik asit ayrıca kan hücrelerinin yapılmasında da rol oynar. Kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar ve tüm vücutla birlikte özellikle kol ve bacaklardaki kan akışının hızlanmasını sağlar. Folik asit kısaca, tüm vücudun genel metabolizmasının korunmasını sağlar ve tüm vücut sistemlerin işleyişini destekleyerek çalışmalarını daha verimli bir hale getirir.

İltihaplanmaları ve Enfeksiyonu Önler

Portakalın da dahil olduğu turunçgiller, genel olarak vücutta iltihap önleyici etkiler gösteren ajanlar olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, portakalın insülin direncini ve iltihaplanmayı azalttığını, kalp sağlığını ve kardiyovasküler sistemin korunmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

  • Portakal içerisinde bol miktarda potasyum bulundurmaktadır. Bu potasyum miktarı ise kalbin korunmasında faydalar sağlamaktadır. Aynı zamanda böbrek rahatsızlığı çeken kişilere karşı şiddetle tavsiye edilmektedir ve böbrek hastalıklarına karşı insanları koruyucu bir görev üstlenmektedir.
  • Sindirim sistemini baş yardımcılarından birisi portakaldır diyebiliriz. Portakal sindirim sisteminde düzenleyici bir rol oynamaktadır. Özellikle kabızlık gibi ciddi problemlerin çözücü bir yöntemidir bu meyve.
  • Mide kanserinden meme kanserine oradan da akciğer kanserine kadar bütün kanser türlerine karşı portakal koruyucu bir görev oluşturmaktadır.
  • Özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde tansiyon düşürücü bir rol oynamaktadır.
  • Portakal içerisinde bulundurduğu B9 ve aynı zamanda folik asit sayesinde çocukların şiddetle yemesi tavsiye edilen bir besindir. Çünkü bu saydıklarımız sayesinde portakal beyin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların düzenli tüketim sonucunda daha zeki oldukları görülmektedir.
  • Özellikle yorgun kişilerin günde bir adet portakal yiyerek daha dinç bir hal olması gerektiği söylenir. Portakal kişinin üzerinde yorgunluğu alarak onlara enerjilerini geri vermektedir.
  • Her gün sadece bir adet portakal tükettiğiniz taktirde vücudunuzda bulunan hastalıklardan ve kısacası bakterilerden korunmuş olursunuz.
  • Aynı zamanda portakal genç yaşlı demeden yediden yetmişe herkesin tüketmesi gereken olmazsa olmaz bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde gözlerimizden tutun kalbimize kadar vücudumuzun her bölmesini ayrı ayrı bir koruyucu özellik gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git