Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?
1 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Polen alerjisinin belirtileri nelerdir?Özellikle mevsim geçişlerinde çoğalan sarı kırmızı minik parçalar halinde havaya yayılan polen, çoğu bireyde alerjen bir etki yaratmakta ve de bu etki zamanla kronik bir hal alarak ömür boyu devam edebilmektedir. Yılın belli zamanlarında ağaçlardan rüzgarın ve böceklerin etkisi ile yayılan polen her bireyde farklı semptomlara yol açabilmektedir. Bu semptomlar genellikle, hapşırma, tıkanma, burun kaşıntısı, gözlerde yanma, kaşıntı, sulanma ve iltihaplanma şeklinde görülebilmektedir. Öyle ki kimi zaman bu kaşıntı durumu dil ve damak kısmına dahi sıçrayabilmektedir. Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen polen alerjisi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her bireyde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle günümüzde polen alerjisine yakalan kişi miktarı gün geçtikçe artmaktadır.

Polenin solunum yollarını tıkıyor olması bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler için kimi zaman sorun teşkil etmese de polen alerjisi olan ve de astım hastalığı olanlar için hayati risk oluşturabilmektedir. Bu nedenledir ki mevsim geçişlerinde astım hastaları dışarıya çıkarken mutlaka maske ile korunmalıdırlar. Hapşırma, tıkanma, burun kaşıntısı, gözlerde yanma, kaşıntı, sulanma ve iltihaplanma gibi semptomlar polen alerjisinin belirtilerini oluşturmaktadır. Net bir teşhis konulabilmesi için ise en iyi yöntem uzman bir doktor kontrolünde yapılan alerji testleridir. Yapılan alerji testleri doğrultusunda hastanın polenin yanı sıra daha başka nelere karşı alerjisi olduğu kolaylıkla tespit edilebilmektedir.
Polene karşı alerjisi olduğu saptanan hasta, temizlik konusunda daha hassas olmalı kötü kokuya ve yoğun dumana sebep olup tıkanıklığa yol açabilecek her şeyden olabildiğince uzak durmalıdır. Polenlerden korunabilmek adına polenlerin en çok olduğu mevsim geçişlerinde gözlük kullanılmalı, yıkanan çamaşırlar üzerine polen yapışma ihtimali düşünülerek bu mevsim geçişlerinde dışarıda kurutulmamalı ve de sıklıkla duş almaya özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git