Papatya Çayı Neye İyi Gelir ?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir ?
10 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 270 kez okundu.

Papatya çayı neye iyi gelir ? Papatya bitkisi en çok kullanılan ve dünya üzerinde faydaları en çok olan bitkiler arasında anılmaktadır. Papatyaların sadece insanlar üzerinde değil diğer bitkiler içinde faydalarrı vardır. Bu yüzden papatyalar zirai ilaç yapımında da kullanılırlar. Papatya belkide doğada bulunabilecek en kolay bitkilerdendir. Fakat bazı papatyalar zehirli olduğu için ve bunun yanında bazı insanların papatyaya alerjileri (saman nezlesi) de vardır. Bu nedenle her papatya çayının tüketilmeyeceğini bildirmek gerekir.

Kullanıldığı sınıflar oldukça çoktur ve kaba olarak sıralanırsa; saç boyamak, saç rengini açtırmak, cilt bakımı, mide rahatsızlıkları, sinüzit, saç bakımı gibi alanlarda kullanılması mümkündür.
Sinüzleri açmak için bir avuç papatya 5 dk boyunca kaynatılır kısık ateşte kaynatılır. Çay demlenmeye alınınca kapağını hiç açmamak kaydıyla kapatılır ve 10 dk açmadan bekletilir. Ardından kapağını açıp kaynayana kadar beklenir. Ve 5 dk buharını solumak gerekir. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak birkaç gün devam edin ve sinüzlerinizin açılmış olduğunu göreceksiniz. bunlar dışında uyku problemi olan çoğu insan papatya çayı içmelidir. Rahatlatıcı uyku yaşatır ve stressiz, sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlar.

Kadınlık hormonlarını düzene sokar, mens dönemlerinden önce bu çaydan tüketilmesi bu dönemde oldukça fayda sağlayacaktır. Boğaz ağrılarında, iltihaplı durumlarda gargara şeklinde kullanılması yararlıdır. Midede oluşacak ağrılara , spazm ve kasılmaları engellemede yardımcı olacaktır. Saç bakımında papatya çayı açık saru saçlar için parlatıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca koyu renk saçların papatya çayı ile rengini açtırmak da mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git