Öpücük Hastalığı Nedir?

Öpücük Hastalığı Nedir?
8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Öpücük hastalığı nedir?İsmi son derece farklı olan bu hastalık tüm dünyada ve ülkemizde özellikle çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda görülen bu rahatsızlık günlerce çocukları Yatağa bağımlı hale getirebilir, bu hastalık çocukların bağışıklık sistemine darbe vurduğu için birçok hastalığın habercisi olabilir ve birçok ciddi hastalığa yol açabilir. Bu sebeple öpücük hastalığı olarak bilinen bu enfeksiyon için aileler bir an önce erken müdahale yapmalıdır.

Hastalığın öpücük hastalığı olarak adlandırılmasının sebebi ise tükürük yoluyla bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Hastalık 2 yaş altı çocuklarda belirti vermeden atlatılabilirse de 2 yaş üzeri çocuklarda son derece zorlu bir süreç halinde hastalık yaşanabilir. Bu hastalığın Ortalama olarak kuluçka süresi 40 gün kadardır ancak çocuklardan bu kuluçka süresi daha da azalarak 15 güne kadar düşebilmektedir.
Hastalığın belirtileri grip yahut nezle salgını gibi görülebilir üst solunum yollarında enfeksiyon ile kendini gösteren bu hastalık boğaz ağrısı ile birlikte ateş yapabilir ve çocuğu halsiz düşürebilir. Tüm bunlara ek olarak çocuğun boğazında ve bademciklerinde iltihaplar görülür. Bu belirtilerin dışında dalak ve karaciğerde büyüme gözlemlenir. Muayene ile birlikte bu belirtilerin görülmesi ile öpücük hastalığı saptanabilir. Bu hastalıkta erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Grip salgını gibi görülen bu rahatsızlık çocuğu yatağa düşürüyor İse, halsiz bırakıyorsa dudak bölgesinde ödemler oluşturuyor ve nefes almada zorluklar yaşatıyorsun muhakkak doktora gidilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git