Omega 3 Takviyesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Omega 3 Takviyesi Hangi Durumlarda Gereklidir?
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 223 kez okundu.

Omega 3 takviyesi hangi durumlarda gereklidir? Özellikle öğrenme sürecini kolaylaştırma , hafızayı güçlendirme, dikkati artırma gibi özellikleriyle bilinen Omega 3’ün vücuttaki eksikliği, hayatınızı aksatacak ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Omega 3, sağlıklı bir nöral yapı için gereklidir. Temelde bir yağ asidi olan Omega 3, yapılan araştırmalara göre başta psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir.

Damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olmakta ve kanın incelmesini sağlayarak damar içinde pıhtılaşmasını önlemektedir. Bu nedenle kalp rahatsızlığı olanlar için ayrıca bir öneme sahiptir. Bunun yanında, yapılan pek çok deney sonucunda depresyon hastalarına da çok iyi geldiği görülmüştür.
Omega 3 vücudumuzda üretilmez, bu nedenle dışarıdan besinler veya ilaçlar yoluyla alınması gerekmektedir. Vücudumuzdaki Omega 3 miktarını ölçen çeşitli testler vardır. Omega 3 indeks testleri ile vücudunuzda bulunan Omega 3 yağ oranlarını tespit edebilir, eksikliğe bağlı olarak takviye alabilirsiniz. Ancak bu testler oldukça maliyetli olduğu için takviye almakla ilgili kararı sizin vermeniz gerekebilir.

Günlük beslenmenizde Omega 3 almanızı sağlayacak yiyeceklerin başında balık ürünleri gelmektedir. Bunun yanında keten tohumu, mısır yağı, fındık yağı, ceviz, ıspanak da Omega 3 içermektedir. Omega 3 eksikliği kalp krizi riskini artırmaktadır. Ancak fazla Omega 3 tüketiminin de kanamayı artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde belirli doz ve belirli aralıklarla tüketilmesi önerilmektedir.

Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa, takviye kendinizi halsiz hissettiğiniz dönemlerde önerilmektedir. Yoğun tempoda olduğunuz, öğrenmek gibi zihin yoran işlerle meşgul olduğunuz dönemlerde Omega 3 takviyesi alabilirsiniz. Stresli sınav dönemleri, yaşadığınız duygusal bunalımlardan kurtulmak için, Omega 3 antidepresandan daha iyi bir tercihtir. Çocukların kemik yapısını geliştirmek amaçlı da takviye Omega 3 verilebilir. Omega 3 takviyesi için kapsül kullanacaksanız, bu kapsüllerin bazı ilaçlarla etkileşime geçtiğini bilmelisiniz. Günde 3 gramdan fazla Omega 3 tüketmeniz önerilmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git