Okulda Şiddet Çocuğu Nasıl Etkiler?

Okulda Şiddet Çocuğu Nasıl Etkiler?
12 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Okulda şiddet çocuğu nasıl etkiler?Okulda öğretmeninden veya arkadaşları tarafından şiddet gören çocuklar psikolojik olarak olumsuz etkilenirler. Bu durumu veli her zaman fark etmez. Çocukta kimi zaman bunu aileye söylemez işte bu ciddi bir sorundur. Çünkü şiddet çocuğun kişisel gelişimini olumsuz etkilediği gibi kalıcı hasar kalmasına da sebep olur. Örneğin; uzun süre şiddete maruz kalmış çocuklarda sıklıkla görülen belirti sessiz kalma veya kekelemedir. Bu hasar kimi zaman üstesinden gelinmesi zor olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için ise anne ve baba çocuk ile iletişim halinde olmalıdır.

Okul sonrası sürekli olarak günlük neler yaptıklarını sorabilir ve onunla düzenli bir iletişime geçebilir. İletişim sorunu çocuğun içine kapanmasına ve agresif bir kişilik olarak ileri dönemlerde kendini göstermesine sebep olur. Okuldaki şiddet yanı sıra çocuğun okula olan bağlılığını da olumsuz derecede etkiler. Çocuk okula gitmek istemez veya arkadaşları ile iletişim kurmak istemez.

Okuldaki şiddet çocuğun sosyal yaşamını da olumsuz etkiler. Topluma karışmasını veya kendini göstermesini engeller. Çocukta öz güven eksikliğini de yol açar. Yaşıtlarına göre pasif bir kişilik olmasına sebep olur. Çevresine karşı aşırı sessizleşir veya aşırı agresifleşir. Anne ve babanın bir süre sonra çocuk ile sağlıklı bir iletişim kurması da zorlaşır. Birilerinden yardım istemez veya bağlılık hissetmez. Okul arkadaşı veya aile onun için fazla bir anlam ifade etmemeye başlar veya tam tersi olarak onlarsız bir şey yapamaz duruma gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git