Okul Öncesi Çocuklarda Arkadaş İlişkisi Nasıl Olur?

Okul Öncesi Çocuklarda Arkadaş İlişkisi Nasıl Olur?
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 220 kez okundu.

Okul öncesi çocuklarda arkadaş ilişkisi nasıl olur?Okul öncesi çocukların birbiri ile iletişimleri nasıl olur? Nasıl arkadaşlık ederler? 2-6 yaş arasında günümüz şartlarında anne baba çalıştığı için okul öncesi kurumlara çocuklar bırakılıyor ve orada arkadaş kavramı daha çabuk ortaya çıkıyor. Çocuklar nasıl arkadaş edinir? Yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. 2-3 yaş arasında pek cinsel kimlik önemli değilken 3 yaşından sonra hem cinsleri ile daha iyi anlaşırlar. 5-6 yaşlarında karşı cinse karşı ilgi duyma ve birlikte oyun oynama dönemi başlar. Çocuğu çocuktan bu dönemde sık sık bir karşı cinsten isimler duymaya ve aşık oldum gibi sözler duyabilirsiniz.

2-3 yaş arası çocuklar oyun oynarken kendi hemsi ile aynı oyunu yan yana fakat kendi başına oynar. 4 yaşa kadar çocuklardaki bazı tedirgin davranışlar daha dikkatli olmanızı gerektirir. Bu problemler genelde; itme, vurma ,ısırma gibi davranışlar olabilmekte. Çocuklarına bir şey olacağı konusunda ebeveynler korkarlar. Sadece bu dönemde daha dikkatli olunması gerekir. Çocuklarınız birbiri ile kavga ettiğinde tepkinizi o anda sinirli bir şekilde vermek yerine ona anlatmaya çalışın. Onları küçük bir çocuk olduğu gerçeğini unutmayın. Sizde evde çocuklarınızı rahat bırakarak oyun oynamalarına izin verin bırakın etraf dağılsın . Arkadaşıyla rahatça oynayabilsin.
Sizde çocuğunuz ile oyun kurmaya çalışın bazı zamanlarda ise o yalnız bırakıp kendisinin oyun kurması beceresine sahip olmasını izleyin. Her yaşta ne kadar farklı arkadaşlık ilişkisi olduğunu gözlemleyerek göreceksiniz. Git gide her şey güzel olacak 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git